Spektakl Żywot Józefa Mikołaja Reja w Radziejowicach

Serdecznie zapraszamy 14 grudnia, w sobotę, o godzinie 19.00 do Nowego Domu Sztuki na spektakl „Żywot Józefa” autorstwa Mikołaja Reja, w adaptacji i reżyserii Jarosława Gajewskiego.

„Żywot Józefa” Mikołaja Reja (ojca polskiej literatury) to pierwszy oryginalny polski dramat. Bohaterem utworu Mikołaja Reja jest biblijny patriarcha Józef, opisany w Księdze Rodzaju. Syn Jakuba i Racheli został sprzedany przez braci do Egiptu, a tam kuszony przez żonę Potyfara, został uwięziony, a następnie uwolniony dzięki umiejętności wyjaśniania snów. Z czasem został wielkorządcą Egiptu. Zazdrość, namiętność, miłość, powodzenie, przeznaczenie, ocalenie – te wszystkie emocje, odnaleźć możemy w „Żywocie Józefa”.

Integralną częścią spektaklu jest muzyka przygotowana i grana  na żywo przez prof. Marię Pomianowską i jej zespół (na staropolskich  instrumentach rekonstruowanych:  fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka oraz egzotycznych: sarangi, kobys, ney, duduk, bębny irańskie). Bogate, wielogłosowe partie chóralne,  dynamiczna choreografia i muzyczne dążenia całości dramaturgicznej  współtworzą pełne energii przedstawienie o intensywnej atmosferze i  wartkiej akcji.

Oprawa scenograficzna prof. Marka Chowańca inspirowana teatralną architekturą średniowiecza i renesansu,  a także zwiewne kostiumy dr Anny Adamek dopełniają ton przedstawienia, w którym koloryt staropolski miesza się z bliskowschodnią starożytnością. Wykonawcami są  studenci Wydziału Aktorskiego, specjalności Aktor Teatru Muzycznego i  aktorzy zawodowi (czwórka pedagogów AT): Małgorzata Lipmann, Joanna Halinowska, Jarosław Gajewski, Hubert Paszkiewicz, Ada Dec, Maciej Dybowski, Juliusz Godzina, Maciej Kozakoszczak, Olga Lisiecka, Wojciech Melzer, Tomasz Osica, Karolina Piwosz, Maja Polka, Natalia Stachyra.

Spektakl realizowany jest w ramach Pracowni Staropolskiej przez Fundację „Uwaga na Kulturę!” we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i DOK Ursynów.  Jest to jedyny w swoim rodzaju projekt badawczo-artystyczny. Został dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami. Informacja ta przesłana zostanie na kilka dni przed koncertem. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Czekamy na Państwa 14 grudnia w Nowym Domu Sztuki. Do zobaczenia w Radziejowicach!