Zamek

Kadr z filmu Pan Tadeusz 1928 r.W miejscu, gdzie teraz znajduje się Zamek, pierwotnie stała wieża mieszkalna wzniesiona przez Andrzeja Radziejowskiego. Rozbudowywał on rodową siedzibę, chcąc ją dostosować do dystynkcji wojewody płockiego, którą otrzymał w 1512 roku. W owym czasie były to dość powszechny sposób łączenia w budowli funkcji mieszkalnej, reprezentacyjnej i obronnej, zapoczątkowany przez Zygmunta Starego. W XVI wieku wieża została rozbudowana przez Mikołaja Radziejowskiego. Przestała ona także mieć charakter obronny, a miała przede wszystkim charakter reprezentacyjny z wielką izbą na piętrze zgodną z zasadą piano nobile. Wieża miała zdecydowanie większą powierzchnię, niż dziś, w związku z czym wejście umieszczone było w innym miejscu. Świadczą o tym mury odkryte pod murawą dziedzińca.

Dzisiejsza neogotycka bryła Zamku uzyskała swój kształt w XIX wieku, dzięki ówczesnym właścicielom Radziejowic, rodzinie Krasińskich. Jest ona dziełem architekta Jakuba Kubickiego. Zamek wybudowano od nowa i nadano mu „starodawny” wizerunek, świadczący o romantycznej historii siedziby. Wyeksponowano herby oraz tablice z inskrypcjami. Dobudowano arkady, które łączyły Zamek z Pałacem. Obecnie mieszczą się tu dwa apartamenty oraz zaplecze gastronomiczne Pałacu.

 

 

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.