Z Radziejowic do Brukseli

Każdy, kto choć raz był na koncercie w Nowym Domu Sztuki mógł stanąć oko w oko z największymi gwiazdami, które przyjeżdżają do Radziejowic. Galeria Artystów Radziejowickich to zbiór portretów gości Domu Pracy Twórczej, a jednocześnie największych twórców polskiej kultury: muzyków, aktorów, pisarzy, malarzy czy rzeźbiarzy. Wśród nich znajdziemy wybitną śpiewaczkę Teresę Żylis-Gara, rzeźbiarza Gustawa Zemłę, wiolonczelistę Marcina Zdunika, aktorów: Ewę Wiśniewską, Teresę Budzisz-Krzyżanowską czy Andrzeja Seweryna. A to tylko nikły wycinek nazwisk, które pojawiają się w tej niezwykłej galerii. Autorem zdjęć jest Maciej Kłoś – uznany i wielokrotnie nagradzany fotograf. Pracował jako fotoreporter dla Centralnej Agencji Fotograficznej oraz dla agencji zagranicznych, ale na swoim koncie ma też wystawy indywidualne, m.in. „Wielkie pejzaże”. Jego wielką pasją pozostają jednak portrety. To w Radziejowicach wpadł na pomysł stworzenia „Fotograficznej encyklopedii artystów polskich”. Lista portretów jest ciągle rozbudowywana, ale to właśnie zdjęcia z Radziejowic robione artystom związanym z Domem Pracy Twórczej od lat są trzonem kolekcji. Galeria miała już swoje wystawy w wielu miejscach w Polsce, a teraz na zaproszenie Parlamentu Europejskiego zawędrowała do Brukseli. W związku z wystawą został także wydany katalog, którego projekt graficzny opracował jeden z najwybitniejszych polskich grafików Lech Majewski.

Ogromnie cieszymy się i gratulujemy autorowi – Maciejowi Kłosiowi nieskromnie dodając, że atmosfera Radziejowic i jego niezwykli goście ma w Jego sukcesie swój udział. Dom Pracy Twórczej jest także partnerem organizacyjnym wystawy.

Wystawę „Portrety współczesnych twórców kultury polskiej” można oglądać do 2 lutego w budynku im. Jozsefa Antalla Parlamentu Europejskiego w Brukseli. A wszystkich, którym jednak bliżej do Radziejowic serdecznie zapraszamy do Nowego Domu Sztuki!