XX Międzynarodowe Spotkania Muzyczne im. Jean Pacalet

Już 3 sierpnia o godzinie 17.00 w kościele parafialnym w Międzyborowie odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki klasycznej, czyli XX Międzynarodowe Spotkania Muzyczne im. Jean Pacalet. Jest to niepowtarzalny, odbywający się tylko raz w roku wieczór, podczas którego występują muzycy z różnych stron świata.

Pomysłodawcą i spiritus movens wydarzenia jest Andrzej Szadkowski – koncertujący w całej Europie tenor, na stałe mieszkający w Paryżu, a współorganizatorami są: ksiądz Krzysztof Krawczyk – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Wydm Międzyborskich oraz Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, który corocznie gości wykonawców oraz udostępnia sale na próby przed koncertem.
  

Podczas XX Międzynarodowych Spotkań Muzycznych w Międzyborowie wystąpią:
Ilona Krzywicka – sopran
Yolanda Fresedo – sopran
Marta Siewiera – mezzosopran
Szymon Kobyliński – bas
Jurek Mechliński – bas
Szymon Mechliński – baryton
Bartłomiej Misiuda – baryton
Michał Partyka – baryton
Wojtek Śmiłek – bas
Liana Dadivadze – fortepian
Adam Musialski – skrzypce
Beata Musialska – fortepian
Karolina Ogrodowska – flet
Roberto de Brasov – akordeon
Laura Sobolewska – fortepian

Jak co roku koncertowi towarzyszyć będzie „Wystawa Jednego Dnia”. Tym razem będziemy mogli podziwiać „Jeszcze jedną podróż” Romana Pieńkowskiego – dwa cykle obrazów olejnych, każdy liczący dziewięć prac. Jeden cykl przedstawia lokomotywy parowe. Są one pretekstem do sentymentalnej podróży w minioną epokę, kiedy parowozy były powszechną siłą pociągową na kolei. W obrazach zostały one potraktowane w sposób malarski, z dużą swobodą interpretacji. Dotyczy to zarówno formy, jak i kolorytu, który został im przydany. Dodatkiem do głównego motywu są postaci, w których autor nawiązuje do własnej przeszłości, lub bliskich mu osób. Drugi cykl stanowią pejzaże, które nierozerwalnie kojarzą się z podróżą. Zostały one namalowane, jako widziane z okna pociągu, co obu cyklom dodaje spójności.

Serdecznie zapraszamy 3 sierpnia o godzinie 17.00 do kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie. Wstęp wolny. Koncert poprzedzony zostanie mszą świętą o godzinie 16.30.