Wystawa prac Tadeusza Łapińskiego

Zapraszamy na wystawę prac jednego z najciekawszych polskich grafików XX wieku – Tadeusza Łapińskiego. Artysta, choć rodzinnie związany z Grodziskiem Mazowieckim i Żyrardowem, od lat 60-tych tworzył w Stanach Zjednoczonych. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1955 roku. Jego talent i cechy osobowości: ciekawość świata i komunikatywność otworzyły mu drogę do międzynarodowej kariery artystycznej. Ma w swoim dorobku dwieście wystaw indywidualnych i kilka razy tyle zbiorowych, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i Waszyngtonie, w São Paulo i w Chinach. Od 1972 roku był profesorem na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Maryland. Wykonał własnoręcznie ponad piętnaście tysięcy litografii i zdobył kilkadziesiąt nagród na niemal wszystkich kontynentach świata. Zmarł w 2016 roku.
Wystawa w Radziejowicach stanowi przegląd prac z archiwum prywatnego żony oraz z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, któremu Łapiński przekazał kilkaset swoich dzieł. Wystawa radziejowicka jest niemal retrospektywna – możemy zobaczyć prace z każdego okresu twórczości artysty. Jego sztuka jest ponadczasowa i ponadkulturowa, odwołująca się do uniwersum czystych form i kolorów, tworząca swój własny wewnętrzny świat. Łapiński od poznanego w USA Marka Rothki przejął przekonanie o autonomii sztuki względem kwestii społecznych, politycznych czy rynkowych, a także o decydującym wpływie podświadomości. Za Rothko powtarzał: „Lepiej powiedzieć mniej, niż powiedzieć za dużo”. Pomimo to jego prace nie są hermetyczne, czyste i intelektualnie abstrakcyjne. Choć są wyjątkowo perfekcyjne w sensie technicznym, poprzedzone licznymi szkicami, to nie wydają się odcięte od otaczającego świata, a wprost przeciwnie – żyją z nim w pełnej harmonii. Twórczość Łapińskiego intuicyjnie wpisuje się w porządek wszechświata i stapia się w jedno. Wirtuozeria techniczna, głębia spojrzenia i talentu nie przeszkadzają artyście w pełnej radości życia, która udziela się widzowi.
Honorowy patronat nad wernisażem objął Burmistrz Grodziska Mazowieckiego – Grzegorz Benedykciński.  Wystawie towarzyszy specjalnie na tę okazję przygotowany katalog.
Serdecznie zapraszamy do Nowego Domu Sztuki.

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.