Wystawa prac Tadeusza Łapińskiego, recital fortepianowy Aleksandra Dębicza

Tadeusz Łapiński. Foto: T. Stapowicz

W piątek, 8 września 2017 roku będziemy mieli przyjemność zaprosić Państwa na otwarcie wernisażu prac Tadeusza Łapińskiego, należącego do grona najwybitniejszych grafików XX wieku. W części muzycznej wieczoru wystąpi Aleksander Dębicz – jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich młodego pokolenia

Tadeusz Łapiński to artysta, który ma w swoim dorobku dwieście wystaw indywidualnych i kilka razy tyle zbiorowych, wykonał własnoręcznie ponad piętnaście tysięcy litografii i zdobył kilkadziesiąt nagród na niemal wszystkich kontynentach świata. Urodził się w 1928 roku w Rawie Mazowieckiej. Ukończył malarstwo w pracowni Artura Nachta-Samborskiego oraz litografię u Józefa Pakulskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1955 roku. Po studiach, w ramach wymiany artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków, wyjechał do Jugosławii, zwiedził Niemcy, Austrię, Francję i Włochy. W 1960 roku artysta wysłał zestaw prac na konkurs International Biennial of Prints zorganizowany w Muzeum Sztuki w Cincinati w USA i zdobył tam I Nagrodę. Trzy lata później, w ramach programu „Artist in Resident”, Łapiński znalazł się w Pratt Graphics Center w Nowym Jorku. W końcu lat 60-tych XX wieku artysta osiedlił się na stałe w Stanach Zjednoczonych. W 1972 roku podjął pracę na Uniwersytecie Maryland jako wykładowca a w 1983 roku uzyskał stopień profesora zwyczajnego. W Stanach Zjednoczonych reprezentowały go takie galerie, jak: Kennedy Galleries, Weintraub Gallery i Art Fair Gallery. Artysta zmarł 14 września 2016 roku. (za mnk.pl)

 Aleksander Dębicz, foto Krzysztof Chojnacki

Aleksander Dębicz jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej  I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej. Pasją artysty jest improwizacja, ale także to doskonały interpretator muzyki klasycznej. Jest laureatem stypendiów przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001/2002), Samorząd Wrocławia oraz fundację J&S Pro Bono Poloniae. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, odnosząc sukces podczas większości z nich. Jest laureatem m.in.: I miejsca i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu G. Bacewicz w IX Kłodzkim Konkursie Pianistycznym (1999), I miejsca oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Bacha na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie i Frankfurcie nad Odrą (2000), I nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2002), III miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim dla Dzieci w Jeleniej Górze (2002), wyróżnienia na V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Młodych Pianistów Krajów Morza Bałtyckiego Narwie w Estonii (2004), nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty Haydna na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Bremie w Niemczech (2005), nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bukareszcie w Rumunii (2006), wyróżnienia za interpretację utworów Chopina w konkursie IBLA Grand Prize na Sycylii (2006), laureatem konkursu Radia Bis Bach Junior w Warszawie (2000), finalistą Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Kitzingen w Niemczech (2003) półfinalistą VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), zwycięzcą międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest  w 2013 roku. (za www.aleksanderdebicz.com)

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy Państwa na godzinę siódmą wieczorem do Nowego Domu Sztuki.