Wystawa portretów fotograficznych Macieja Kłosia

Jan Nowicki, foto Maciej Kłoś

Jan Nowicki, foto Maciej Kłoś

Galeria Artystów Radziejowickich to zbiór portretów gości Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, a jednocześnie największych twórców polskiej kultury: muzyków, aktorów, pisarzy, malarzy czy rzeźbiarzy. Wśród nich znajdziemy wybitną śpiewaczkę Teresę Żylis-Gara, rzeźbiarza Gustawa Zemłę, aktorów: Ewę Wiśniewską, Teresę Budzisz-Krzyżanowską czy Andrzeja Seweryna, a z młodych twórców wiolonczelistę Marcina Zdunika. A to tylko niewielki wycinek nazwisk, które pojawiają się w tej niezwykłej galerii. Autorem zdjęć jest Maciej Kłoś – uznany i wielokrotnie nagradzany fotograf. Pracował jako fotoreporter dla Centralnej Agencji Fotograficznej oraz dla agencji zagranicznych, ale na swoim koncie ma też wystawy indywidualne, m.in. Wielkie pejzaże. Jego wielką pasją pozostają jednak portrety. To w Radziejowicach wpadł na pomysł stworzenia Fotograficznej encyklopedii artystów polskich. Lista portretów jest ciągle rozbudowywana, ale to właśnie zdjęcia z Radziejowic robione artystom związanym z Domem Pracy Twórczej od lat są trzonem kolekcji.

Maciej Stuhr, foto Maciej Kłoś

Maciej Kłoś fotografuje od piętnastego roku życia. W 1959 roku został członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od tamtego czasu, jako „wolny strzelec”, zamieszczał zdjęcia o różnej tematyce w prasie codziennej i periodykach. Przez wiele lat pracował jako fotoreporter w Centralnej Agencji Fotograficznej. Czterokrotnie otrzymał nominacje do tytułu Fotoreportera Roku oraz wyróżnienia na konkursach fotografii prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od dwudziestu pięciu lat jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia ZAiKS.

Obecnie pracuje nad zbiorem Fotograficzna encyklopedia artystów polskich. Jest to zbiór otwarty, ciągle uzupełniany. Znajdują się w nim portrety aktorów, rzeźbiarzy, muzyków, malarzy, grafików, reżyserów, dyrygentów, poetów, pisarzy i innych twórców. Zdjęcia prezentowane były w Książnicy Szczecińskiej, Resursie Radomskiej, Galerii PROM Saska Kępa w Warszawie oraz w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Pierwotną, podstawową i stałą wystawą jest ciągle uzupełniana Galeria Artystów Radziejowickich w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Agnieszka Romańska