Wystawa malarstwa Wiesława Ochmana

Od 10 czerwca 2016 roku w Nowym Domu Sztuki radziejowickiego pałacu prezentujemy wystawę malarstwa Wiesława Ochmana.

Wszyscy znają Maestro jako wybitnego artystę opery, koncertującego w największych salach świata, od Buenos Aires po Moskwę, w tym także w mediolańskiej La Scali i nowojorskiej Metropolitan Opera. Mniej znana, choć równie intensywna, jest Jego twórczość malarska. W przypadku Wiesława Ochmana, co niezwykle rzadkie, dwie drogi ekspresji są równorzędne artystycznie. Nie oglądamy zatem obrazów, które w wolnych chwilach maluje śpiewak, ale mamy do czynienia z pracami pełnoprawnego malarza. Nic dziwnego, że Maestro bardzo poważnie rozważał studia na ASP. W końcowym efekcie, co też jest mało znanym faktem, wybrał studia na Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskując tytuł magistra inżyniera. Nic zatem dziwnego, że Jego malarstwo, podobnie jak muzyka, cechuje się matematyczną precyzją.

Jako malarz Wiesław Ochman zaczynał od abstrakcji. W pewnym momencie jednak znudziła go, stwierdził, że doszedł do muru. Wtedy spełnienie odnalazł w pejzażach. Pierwsze korekty prac robili Mu dwaj wybitni malarze Czesław Rzepiński i Jan Szancenbach. Podobnie jak Rzepiński w swoich obrazach stara się uchwycić wrażenie. Być może dlatego niezwykle widoczna jest inspiracja impresjonizmem. Fascynuje Go przede wszystkim światło, kolor i sama konstrukcja pejzażu. Nie ukrywa, że dąży do tego, żeby obrazy podobały się publiczności: „Nie staram się wywrócić malarstwa do góry nogami, bo na to trzeba supertalentu i odwagi van Gogha. Malarstwo sprawia mi wielką przyjemność. Ja cały czas szukam. To coś wspaniałego. To nie jest hobby. Niech nikt nie wierzy, że jeśli ktoś maluje rzetelnie i wystawia, to traktuje to jak hobby. Jeśli maluję pejzaż, to maluję go z miłości”.

Wystawa „Impresje, szkice, drobiazgi” to zbiór ponad trzydziestu płócien, na których dominują pejzaże. Sam Wiesław Ochman mówi, że te obrazy są zapiskami z jego podróży, zapiskami przemyśleń.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.