Wystawa fotografii Artura Pawłowskiego Bałkańskie DNA

Zapraszamy w maju w soboty i niedziele w godzinach 13-15 do Nowego Domu Sztuki

Otwieramy się dla Was!
Już w ten weekend będzie można zwiedzać wystawę fotografii Artura Pawłowskiego „Bałkańskie DNA”. Wystawa nie jest biletowana, obowiązują zasady reżimu sanitarnego: zasłanianie ust i nosa maseczką, dezynfekcja rąk oraz utrzymanie dystansu 1,5m między zwiedzającymi. Jednocześnie może przebywać na terenie ekspozycji nie więcej niż 11 osób. Zwiedzanie odbywa się według zasad Regulaminu zwiedzania ekspozycji Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, który znajduje się na naszej stronie: www.palacradziejowice.pl/regulamin-zwiedzania/
 
Muzyka to świat emocji

Mówi się, że obiektywy kamery filmowej i aparatu fotograficznego kochają emocje. Aby przekonać się o słuszności tego osądu, warto zapoznać się z fotogramami Artura Pawłowskiego.

Artur Pawłowski, rocznik 1961, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, jako wieloletni współpracownik wiodących mediów, przez lata szlifował swój warsztat, a nade wszystko to „coś”, co wyróżnia mistrzów. Znalazł receptę na to, aby być we właściwym miejscu i właściwym czasie, z odpowiednim aparatem i obiektywem, i – co najważniejsze –   posiadł „wiedzę tajemną”, jak ludzkie uczucia, emocje, wyjątkowość i unikalność chwili zapisać na materiale światłoczułym czy matrycy.

Trafnie ujął to fotoreporter Kacper M. Krajewski: „Artur jest fotografem, to znaczy malującym światłem. Artur jest fotoreporterem, to znaczy człowiekiem, który potrafi zrobić zdjęcie we właściwym momencie. Artur bywa artystą, to znaczy tym, który z codzienności potrafi wygrzebać ogryzek rzeczywistości.”

Autor wystawy pracował dla miesięcznika Podróże, wpływowych tygodników Przekrój, Polityka, Wprost, Spotkania, Ozon, Financial Times, publikował w dzienniku Życie Warszawy współpracując jednocześnie z Agencjami Reporter i  Forum. W 2001 roku rozpoczął współpracę z National Geographic Polska. O jakości jego prac najlepiej świadczą prestiżowe laury. Jest laureatem Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej (1993, 1994 i 2001) oraz jurorem konkursu Grand Press Photo (2006 -2010). Prace Artura Pawłowskiego można było podziwiać na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych oraz sześciu wystawach zbiorowych.
My mamy zaszczyt zaprezentować w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, w budynku Nowego Domu Sztuki, cykl prac Artura Pawłowskiego skupionych na Festiwalu Trąbek Guča, znanego również jako Dragačevski Saboru.

To odbywający się co roku festiwal charakterystycznych dla Bałkanów orkiestr dętych, których brzmienie podbiło świat za sprawą choćby filmów artystycznego tandemu Gorana Bregovića i Emira Kusturicy. Ta muzyka trafiła wprost do serc melomanów, dotykając najczulszych strun wrażliwości swoją autentycznością i wynikaniem wprost z korzeni tamtejszej kultury. To muzyczna prawda, frazy o miłości, wolności, bólu i śmierci.

Wieś Guča zyskała światową sławę dzięki zgromadzeniu trębaczy, największemu wydarzeniu – swoistemu  trąbkowemu szczytowi, fenomenowi w skali światowej. Tradycyjna trąbka Dragačevo, jej tradycja, wręcz kult, utrzymywane są przy życiu od niemal dwóch wieków. Przez ten czas urosły do rangi globalnego fenomenu. To znak rozpoznawczy Serbii, brzmienie znane na wszystkich kontynentach. Rywalizujący ze sobą trębacze to wirtuozi, choć w większości są samoukami. Grają ze słuchu, angażując w muzykowanie całych siebie. Słuchaczy porywają spontanicznością płynącą prosto z serca.

Ten fenomen Artur Pawłowski zaklął kadrze, dając nam możliwość kosztowania tych emocji obcując z jego fotogramami.

Tekst: Piotr Iwicki