Wielkosobotni koncert staropolskich pieśni pasyjnych

DSC_0120Uroczysty Koncert Wielkosobotni w Radziejowicach jest już tradycją. Jak co roku spotkaliśmy się wszyscy z Nowym Domu Sztuki, aby artystycznie przeżyć, tak szczególny duchowo, mijający czas oraz poświęcić pokarmy. Jest to szczególne wydarzenie, które wpisuje się w nastrój misterium oraz jest zaproszeniem do rozmowy i refleksji nad charakterem świąt wielkanocnych.

W tym roku pieśni pasyjne w wykonaniu Witolda Janiaka i Adama Rymarza przeplatały się z tekstem „Stabat Mater Dolorosa” czytanym w oryginale łacińskim i polskim tłumaczeniu przez Jarosława Gajewskiego. Wzajemne przenikanie się muzyki i recytacji wzmocniło wymowę koncertu, który skupił się na uczuciowej, ludzkiej perspektywie cierpienia i zmartwychwstania. „Stabat Mater Dolorosa” jest bowiem nie tylko tytułem utworu. Jego incipit stał się określeniem całego motywu literackiego, obrazującego rozpacz matki po śmierci syna. Wprowadza to wątek człowieczej i emocjonalnej perspektywy, która łączy się z przeżyciem mistycznym. Wybór łacińskiego oryginału wraz z jego wyjątkową tonalnością wprowadził podniosły nastrój i doskonale uzupełniał część muzyczną.

Witold Janiak jest uznanym pianistą jazzowym, laureatem wielu branżowych nagród. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi. Adam Rymarz to wokalista, dyrygent i trener wokalny o słuchu absolutnym. Jako wykonawca utworów jazzowych zdobył liczne wyróżnienia. Swoją wiedzę przekazuje innym: prowadzi zajęcia z impostacji głosu w Łódzkiej Szkole Filmowej. Obaj stworzyli niezwykłe, bardzo współczesne interpretacje najpopularniejszych pieśni pasyjnych w jazzowych aranżacjach, niepozbawiając ich siły wyrazu. Usłyszeliśmy m.in. „Ludu, mój ludu”, „Ogrodzie oliwny”, „Któryś za nas cierpiał rany” czy, będącą tytułem i myślą przewodnią całego koncertu „Stabat Mater Dolorosa”. Medytacyjny charakter pieśni wielkopostnych został wzbogacony aranżacjami na fortepian i keyboard, przez co stały się one nie tylko ucztą dla ducha, ale także odkryły nowe horyzonty muzyczne.

Jak co roku mogliśmy podziwiać wybitnych artystów, którzy występowali przed wypełnioną po brzegi nie tylko salą koncertową, ale także foyer Nowego Domu Sztuki. Kolejny już rok koncert wielkosobotni cieszy się niesłabnącą popularnością, a dla wielu osób stał się tradycyjnym elementem świąt. Po koncercie nastąpiło poświęcenie pokarmów przez Jego Ekscelencję księdza biskupa prof. Andrzeja Franciszka Dziubę, ordynariusza łowickiego, oraz odczytanie fragmentu z ewangelii św. Marka przez Ignacego Gogolewskiego. Corocznie radziejowickie koncerty wielkosobotnie sprzyjają głębokiemu duchowo i artystycznie , przeżywaniu tych wyjątkowych świąt.