Wieczór upamiętniający LXXI rocznicę mordu w Radziejowicach

Piątek, 18 września, był dla Radziejowic szczególny. Koncert wybitnych artystów oraz odsłonięcie kompozycji rzeźbiarskiej Gustawa Zemły upamiętniły dramatyczne wydarzenia z września 1944 roku. W radziejowickim parku oddział specjalny SS rozstrzelał wówczas około dwudziestu Polaków więzionych w zameczku. Dzięki książce austriackiego pisarza Martina Pollacka „Śmierć w bunkrze”, oraz relacji naocznego świadka ekshumacji, po siedemdziesięciu latach odkryta została tragedia z pałacowego dziedzińca.
W piątkowy wieczór na estradzie namiotu festiwalowego przy wypełnionej widowni wystąpili Janusz Olejniczak, Krzysztof Kumor oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Utwory Fryderyka Chopina w interpretacji Janusza Olejniczaka: Nokturn e-moll, Etiuda rewolucyjna oraz Sonata b-moll przeplatały się z fragmentami książki Martina Pollacka i listu świadka czytanych przez Krzysztofa Kumora.
Piątkowe wykonanie utworów Fryderyka Chopina przez Janusza Olejniczaka zaliczyć należy do niezwykłych, na najwyższym poziomie interpretacji tej muzyki. Na zakończenie pierwszej części wieczoru Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego wykonała V Symfonię Ludwiga van Beethovena również na najwyższym światowym poziomie artystycznym. Występ Janusza Olejniczaka oraz Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus przyjęty entuzjastycznie przez widownię przejdzie do historii niezwykłych wydarzeń artystycznych w Radziejowicach.
Po tym wzruszającym i pełnym mocy koncercie, wszyscy zebrani w orszaku przeszli na drugą stronę parku, w miejsce upamiętnienia ofiar. Przejście odbyło się przy świetle zniczy rozstawionych w parkowych alejkach oraz przy organowych dźwiękach muzyki Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Michała Olszewskiego. Podświetlony instrument stał na tarasie pałacu, co sprawiało niesamowite wrażenie w spowitym mrokiem parku.
W miejscu ekshumacji ofiar z 1944 roku staraniem dyrekcji pałacu w Radziejowicach ustawiono kompozycję dłuta Gustawa Zemły składającą się z cyklu trzech rzeźb zatytułowanych „Rozstrzelani”.

Drugą część wieczoru, odbywającą się wokół rzeźb rozpoczął Ksiądz Prałat Waldemar Okurowski, proboszcz parafii w Radziejowicach, który odczytał Psalm XXIII. Następnie Gustaw Zemła, świadek ekshumacji Mirosław Gosiewski oraz Bogumił Mrówczyński dokonali świetlnego odsłonięcia kompozycji rzeźbiarskiej. Dzieło Gustawa Zemły zostało pobłogosławione przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Andrzeja Dziubę – Ordynariusza Łowickiego. Ciemność wokół rozpraszały światła zniczy, ustawione przez harcerzy i uczniów.

Mamy nadzieję, że podczas spacerów po radziejowickim parku przystaniecie Państwo na chwilę refleksji a piątkowy wieczór zapadnie w długiej pamięci zebranych.

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.