Wieczór trzeci – Orkiestra Kaliningradzka i znakomite solistki

W poniedziałek 1 lipca na festiwalowej estradzie zaprezentowali się znakomici goście – Kaliningradzka Orkiestra Kameralna oraz solistki – Kaja Danczowska – skrzypce i Justyna Danczowska – fortepian.

Kaliningradzka Orkiestra Sinfoniaczna powstała w 1991 roku i od początku działalności działa pod kierunkiem jej założyciela Aleksandra Andriejewa. Jest to pierwsza w powojennej historii Kaliningradu profesjonalna orkiestra kameralna. Przez dwadzieścia lat dynamicznej działalności Orkiestra opracowała bogaty repertuar, w którym znajdują się najznakomitsze dzieła wszystkich epok i stylów muzycznych. Z Orkiestrą koncertowali znakomici soliści, jak choćby: A. Milyan (skrzypce), J. Olejniczak (fortepian), Y. Kasman (fortepian), K. Danczowska (skrzypce), N. Petrov (fortepian) i inni wykonawcy z Rosji, USA, Polski, Niemiec, Szwecji, Tajwanu, Chorwacji. Kaliningradzka Orkiestra Kameralna koncertowała w Francji, Niemczech, Polsce, Chorwacji, Szwecji i innych.

Solistkami poniedziałkowego koncertu był duet Kaja Danczowska, Justyna Danczowska. Kaja Danczowska, światowej sławy skrzypaczka dała wspaniały popis wirtuozerii i mistrzowskiej gry. Dotrzymywała jej kroku pianistka – Justyna Danczowska, która partnerowała matce w Koncercie podwójnym na skrzypce i fortepian Josepha Haydna oraz w Sonacie A-dur Kreutzerowskiej, wcześniej w wykonaniu Orkiestry i Kai Danczowskiej publiczność usłyszała Koncert skrzypcowy D-dur.

Ostatnim utworem poniedziałkowego koncertu był Souvenir de Florence Piotra Czajkowskiego wykonany przez Kaliningradzką Orkiestrę Kameralną. W tym utworze zespół pokazał swoją znakomitą muzykalność i magnetyczną, słowiańską duszę, która sprawiła, że publiczność oniemiała z wrażenia. Rosyjscy goście zostali nagrodzeni owacją na stojąco.