Wieczór Szósty

Wydaje się, że festiwal dopiero się rozpoczął, a za nami już szósty koncert. Tym razem połączyliśmy dwa muzyczne światy: swingująco-jazzujący świat Andrzeja Jagodzińskiego oraz skrzypcowej muzyki klasycznej, której przedstawicielką stała się Veriko Tchumburidze. Spoiwem dwóch części wieczoru została doskonała Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach pod batutą Jacka Rogali. Usłyszeliśmy „Melodie Gershwina” Edwarda Czernego, „Koncert fortepianowy g-moll” Andrzeja Jagodzińskiego oraz „II Koncert skrzypcowy d-moll” Henryka Wieniawskiego.

Edward Czerny, twórca „Melodii Gershwina”, jest uważany za twórcę polskiej, powojennej muzyki rozrywkowej. Połączenie orkiestry symfonicznej z big bandem, traktowane jako równorzędne elementy, jest charakterystyczne dla jego kompozycji. Na radziejowickiej scenie usłyszeliśmy trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas) oraz Czesław Bartkowski na instrumentach perkusyjnych, których wykonanie było prawdziwą wisienką na torcie do wspaniałego utworu. W „Melodiach” udało się uchwycić ducha muzyki Gerschwina i zaprosić do świta twórcy „Błękitnej rapsodii”.

W „Koncercie fortepianowym g-moll” udało się Andrzejowi Jagodzińskiemu w naturalny sposób włączyć trio jazzowe w skład orkiestry symfonicznej. Dzieło jest rezultatem jego wieloletniej pracy z kompozycjami Chopina. Nie tyle przełożył on język muzyki klasycznej na język jazzu, ale umiejętnie połączył te dwa światy, wprowadzając do klasycznego utworu elementy improwizacji i harmonii.

Następnie na scenę weszła młoda gwiazda muzyki skrzypcowej: Veriko Tchumburidze. Rok temu zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Niech nie zmyli nas jej młody wiek (ma 21 lat), jest w pełni dojrzałą artystką, o czym mogliśmy przekonać się w Radziejowicach. „II Koncert skrzypcowy” pokazał, że potrafi wydobyć z utworu wdzięk i melodyjność, a równocześnie posiada wielkie, wirtuozowskie umiejętności.

Dziś usłyszymy święcącą triumfy sopranistkę, Joannę Woś w towarzystwie Tarasa Hlushko na fortepianie, Krzysztofa Meisingera na gitarze klasycznej i Marcina Zdunika na wiolonczeli. Recital poprzedzi występ dwóch studentek: Małgorzaty Strzelczyk i Anny Młynarczyk, czyli EMES Piano Duo.

Zapraszamy o dziewiątej wieczorem do Radziejowic!

           

Tekst: Agnieszka Romańska
Foto: Robert Lewandowski