Wieczór siódmy – węgierski

W piątek 5 lipca na Festiwalu im. Jerzego Waldorffa wystąpili Sandor i Adam Javorkai i ich przyjaciele. Koncert wywołał emocje publiczności, która podziękowała muzykom owacjami na stojąco.

W siódmy wieczór festiwalowy na radziejowickiej estradzie wystąpili kolejni zagraniczni goście. Przed polską publicznością zaprezentował się węgierski zespół Sandor i Adam Javorkai i przyjaciele. Zespół stara się powracać do korzeni węgierskiej muzyki etnicznej, prezentując ją w klasycznych i nowych aranżacjach. Sándor Jávorkai naukę gry na instrumencie rozpoczął u swojego ojca w wieku trzech lat. Pierwszy publiczny występ jako skrzypek dał mając zaledwie pięć lat. Studiował w Franz Liszt Academy w Budapeszcie w klasie prof. Ferenca Halasza, by kontynuować naukę w klasie prof. Michaleka Frischenschlagera w University of Music and the Performing Arts w Wiedniu. Wiedenskie studia ukończył 2004 roku. W wiedeńskiej uczelni doktoryzuje się w zakresie muzykologii. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak znakomitych skrzypków, jak: Isaac Stern, Tibor Varga and Vladimir Spivakov, as well as György Pauk, Lorand Fenyves, Stefan Ruha, Ferenc Rados and Vera Vaidman. Był koncertmistrzem, będącej pod patronatem Wiedeńskiej Filharmonii, Międzynarodowej Orkiestry Attergau grającej pod batutą Mariss Jansons i Marcello Viotti. Występował w wielu krajach świata koncertując ze znakomitymi orkiestrami. Dał koncerty w: Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Austrii, Grecji, Anglii, Turcji, Japonii, Polsce, Norwegii i in. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród na konkursach skrzypcowych: Węgry (1992), Hiszpania (2000), Grecja (2003), Austria (2009). Wspólnie z towarzyszką życia Kataliną Falvai (fortepian) i bratem Ádámem (wiolonczela) tworzą trio, które święci tryumfy na całym świecie.

W Radziejowicach grupa zaprezentowała się w składzie:
Sandor Javorkai – skrzypce
Istvan Feher – cymbały
Laszlo Orkros – klarnet
Christian Olah – altówka
Franz Jaroka – kontrabas
Adam Javorkai – wiolonczela

W pierwszej części koncertu bracia Javorkai zaprezentowali: Sześć rumuńskich tańców ludowych Bela Bartoka, Duo op.7 Zoltana Kodaly, Kaprys a-moll op.14 nr 4 Henryka Wieniawskiego, Kaprys a-moll na wiolonczelę solo op.1 nr 24 Niccolo Paganiniego, Etiudę nr 6 Heinricha Wilhelma Ernsta i Passacaglię g- moll Johana Halvorsena.

W drugiej części cały zespół zaprezentował Taniec z szablami z opery „Gayane” Arama Chaczaturiana, Csadajelenet nr 5 „Hullanzo Balaton”Jeno Hubaya, Hora staccato Grigorasa Dinicu, Zigeunerweisen op. 20 Pablo Sarasate, Comme ci, conne ca Georgesa Boulangera, Taniec węgierski Johannesa Brahmsa oraz Csardas Vittorio Montiego.

Radziejowicka publiczność doceniła wirtuozerię artystów i ich znakomitą muzykalność. Koncert zakończył się owacją na stojąco i dwukrotnym bisem, podczas którego muzycy po raz kolejny rzucili na kolana publiczność prezentując swój znakomity kunszt.