Wieczór Siódmy

Przedostatni wieczór IX Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa roztoczył przed nami czar muzyki operowej. Radziejowicką scenie rozświetliła gwiazda sopranistki Joanny Woś, której towarzyszył Taras Hlushko. Usłyszeliśmy także nie mniej uznanych artystów: Marcina Zdunika oraz Krzysztofa Meisingera, którzy udowodnili, że mniej znaczy więcej i utwory jedynie na wiolonczelę z gitarę klasyczną mogą absolutnie oczarować publiczność.

Joanna Woś jest niekwestionowaną gwiazdą muzyki operowej. Występuje na scenach całego świata, a publiczność ceni jej umiejętność połączenia niezwykle trudnych partii koloraturowych z lekkością stylu bel canto. O jej śpiewie powiedzieć „doskonały” byłoby bardzo dużym niedopowiedzeniem. W Radziejowicach usłyszeliśmy przesyconą muzycznymi żartami arię Noriny z opery buffa „Don Pasquale” Donizzettiego, która pozwala pokazać pełną siłę sopranu. Partia Elwiry z opery „Purytanie” Belliniego jest jedną z najpiękniejszych i głównych dla sopranów koloraturowych – nie mogło jej zatem zabraknąć w programie wieczoru. Arie z oper Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego są dużo mniej znane, ale ostatnimi czasy bardzo chętnie wydobywane z niepamięci. Wciąż należą do rzadko wykonywanego repertuaru koncertowego, zatem tym większa radość, że mogliśmy je usłyszeć w Radziejowicach.

Marcin Zdunik i Krzysztof Meisinger pokazali nam możliwości wiolonczeli i klasycznej gitary w utworach Manuela de Falli – jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich i Heitora Villa-Lobosa – uznawanego za najważniejszego przedstawiciela muzyki brazylijskiej XX wieku. Utwory, choć klasyczne, miały w sobie latynoskiego ducha, którego doskonali oddali wykonawcy, z wirtuozerią przemykając po strunach instrumentów.

Przed nami ostatni wieczór festiwalu, na który serdecznie zapraszamy! Usłyszymy Maestro Karola Radziwonowicza z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. Do zobaczenia o dziewiątej wieczorem!

 

Tekst: Agnieszka Romańska
Foto: Robert Lewandowski

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.