Wieczór Piąty

Za nami piąty wieczór IX Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa. Aura zbytnio nas nie rozpieściła, ale nie ma takiej chmury, która mogłaby przeszkodzić dobremu koncertowi fortepianowemu. A na pewno nie ma takiej, która mogłaby się oprzeć sile aż czterech pianistów na raz! Byliśmy bowiem świadkiem niezwykłego wydarzenia: najpierw usłyszeliśmy jeden, potem dwa, następnie trzy, aż wreszcie cztery fortepiany! Na scenie namiotu festiwalowego wystąpił Łukasz Byrdy z „Koncertem fortepianowym f-moll”, Maria i Jerzy Sterczyńscy zagrali „Koncert na dwa fortepiany c-moll”, a „Koncert na trzy fortepiany C-dur” należał do Zuzanny Basińskiej, Adama Tomaszewskiego oraz Tomasza Zająca. Finał należał do Elżbiety Karaś-Krasztel, Alicji Palety-Bugaj, Janusza Olejniczaka i Piotra Palecznego z „Koncertem na cztery fortepiany a-moll”. Pianistom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach pod batutą niezrównanej Marzeny Diakun.

Koncertów fortepianowych Johanna Sebastiana Bacha… nie ma. Bach po macoszemu traktował ten nowy ówcześnie instrument (jako nowinka techniczna były one bardzo niedoskonałe), skupiając się na komponowaniu na klawesyn, zatem wszystkie utwory są transkrypcją. Transkrypcją będącą przełożeniem muzyki nie tylko na inny instrument, ale przede wszystkim na inną epokę. Jak się wydaje – całkowicie zgodnie z duchem i zamysłem Bacha, który wyznaczał nowe ścieżki. Jego geniusz muzyczny nie skupiał się bowiem na samym instrumencie, ale go przekraczał, podejmując problem struktury utworu i techniki komponowania. W swoich koncertach klawesynowych wykracza poza swoją epokę. Jako pierwszy wydobył instrument klawiszowy z orkiestry, powierzając mu partię solową. W przeciwieństwie jednak do późniejszego, romantycznego przeciwstawienia go orkiestrze, klawesyn u Bacha dialoguje z orkiestrą, podkreślając myśl muzyczną. Było to szczególnie widoczne podczas radziejowickiego koncertu, kiedy wszystkie elementy doskonale współgrały ze sobą, nie rywalizując, ale dając wybrzmieć współtowarzyszom. Szczególnie, że kilka dialogujących ze sobą instrumentów klawiszowych wymaga wprawnego „ujarzmienia”, aby na scenie nie zapanował chaos.

Taki wieczór festiwalowy zdarza się rzadko, tak jak rzadko trafiają się równocześnie na scenie tak wybitni artyści. Koncerty mistrzów przeplatały się z występami studentów, którzy choć stawiają pierwsze kroki na muzycznej scenie, to zdobywają coraz większe uznanie i mają na swoim koncie duże sukcesy. Tak jest z naszą dzisiejszą gwiazdą: Veriko Tchumburidze jest zdobywczynią I Nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Usłyszymy też artystów o ugruntowanej pozycji w muzycznym świecie, czyli Andrzeja Jagodzińskiego, Adama Cegielskiego i Czesława Bartkowskiego. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą swojego dyrektora, Jacka Rogali. Serdecznie zapraszamy na dziewiątą wieczorem!

 

Tekst: Agnieszka Romańska
Foto: Robert Lewandowski

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.