Wieczór inauguracyjny

W sobotę 29 czerwca, na scenie plenerowej, rozpoczął się V Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. Imprezę zainaugurowała Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Wieczór był również promocją płyty Karol Kurpiński „Zamek na Czorsztynie”.

To już piąta edycja letniego festiwalu w Radziejowicach. Tradycyjnie już wieczór inauguracyjny należał do Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, która zagrała pod batutą Tadeusza Strugały. Wieczór rozpoczął się od odegrania przez Ostapa Popowicza, trębacza Orkiestry, sygnału festiwalu – „Laury i Filona”. W wykonaniu Sinfonii Iuventus publiczność usłyszała trzy utwory: Uwerturę do opery „Zamek na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego, II Koncery skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego w wykonaniu znakomitej solistki – Anny Marii Staśkiewicz – oraz VIII Symfonię G-dur op. 88 Antonína Dvořáka.

Wieczór był poświęcony także promocji pierwszej w historii Pałacu w Radziejowicach płyty, która równocześnie jest pierwszym w historii światowej fonografii wydaniem „Zamku na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego. Podczas premierowego wieczoru publiczność mogła nabyć płytę w promocyjnych cenach, zaś na widowni zasiedli soliści opery – Jadwiga Niebelska i Tomasz Raff.
Gospodarzami wieczoru byli Jerzy Kisielewski i Andrzej Sułek.