Wieczór finałowy

V Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach zakończył się w sobotę 6 lipca 2013 roku. Na finał imprezy wystąpili: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego oraz młody, chiński pianista Xu Zi.

Jak co roku, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zakończyła Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. Tegoroczną, piątą edycję, zakończył wieczór rosyjski prowadzony przez Tadeusza Wojciechowskiego z młodym, wybitnym pianistą chińskiego pochodzenia Xu Zi.

Xu Zi urodził się w 1994 roku w Chinach, w wieku 15 lat przyjechał do Polski na zaproszenie bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej. Obecnie jest studentem pierwszego roku pianistyki w bydgoskiej Akademii u Katarzyny Popowej-Zydroń i Piotra Kępińskiego. Radziejowicki koncert był pierwszym w jego karierze występem z orkiestrą symfoniczną.

W programie koncertu znalazły się: Suita z „Maskarady” Arama Chaczaturiana, Rapsodia na temat Paganiniego Sergieja Rachmaninowa z Xu Zi na fortepianie, Tańce połowieckie z opery „Kniaź Igor” Aleksandra Borodina oraz Kaprys hiszpański Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Gospodarzami wieczoru byli: Jerzy Kisielewski i Andrzej Sułek, którzy po zakończeniu koncertu wręczyli Dyrektorowi Bogumiłowi Mrówczyńskiemu symboliczne, pamiątkowe drzewo.