Wieczór Drugi

Wieczór drugi VI Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa Chełmoński – Kolberg. Źródła i inspiracje był prawdziwie magicznym widowiskiem, które deszcz otulił swoistą klamrą. Wraz z pierwszymi słowami profesor Marii Pomianowskiej burza ustała. Dzięki sprzyjającym nam siłom natury mogliśmy poznać melodie ludowe wykonane na zrekonstruowanych instrumentach z XIX wieku, takich jak suka biłgorajska czy fidel płocka.

W mistyczną podróż do czasów, które Józef Chełmoński przedstawił na swoich obrazach i które ujawniały się w utworach spisanych przez Oskara Kolbera przeniosła nas profesor Maria Pomianowska z zespołem Lutosłowianie, w składzie: Paweł Betley (flety, fujarki), Katarzyna Kamer (Fidel płocka, suka biłgorajska), Hubert Giziewski (akordeon), Wojciech Lubertowicz (bębny, duduk) i Aleksandra Kauf (wspak).

Pieśni i tańce uporządkowane rosnąco tempem, obejmowały utwory ludowe spisane przez Oskara Koleberga, polskie tańce jak: Polonez i Chodzony, Mazurki salonowe Marii Szymanowskiej i Mazurki Fryderyka Chopina oraz pieśni skomponowane przez samą profesor Marię Pomianowską, , która wzbogaciła koncert o bogaty komentarz.

Gdy wybrzmiały ostatnie dźwięki Polki deszcz wrócił, dając nam znak, że podróż w czasie dobiegła końca.
Po koncercie goście udali się do Nowego Domu Sztuki, by uczcić otwarcie wystawy ze zbiorów Muzeum w Łowiczu: Łowickie sercu bliskie. Józef Chełmoński i księżacy łowiccy, której kuratorem jest Magdalena Bartosiewicz.

Koncert oraz wystawa zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”.