Wieczór drugi – La barka d’amore

Drugi wieczór festiwalowy poświęcony był muzyce barokowej. Na festiwalowej estradzie wystąpiło międzynarodowe grono artystów grających na niezwykle rzadkim i wymagającym. Podziwialiśmy więc Sama Chapmana – teorba, Annę Schall – cynk i flety proste oraz Ewę Mrowcę – klawesyn oraz Jarosława Gajewskiego, który recytował poezję z epoki.

Muzyka barokowa gościła w Radziejowicach już wielokrotnie, wielokrotnie też mieliśmy przyjemność słuchania dawnego instrumentarium – oryginalnego lub rekonstruowanego. Podczas tegorocznego festiwalu nadarzyła się jednak okazja, której dotychczas nie było, oto bowiem na scenie znaleźli się światowej sławy muzycy, którzy są w swojej dziedzinie wybitnymi specjalistami. Można śmiało powiedzieć, że w Europie nie mają sobie równych.

Artyści stworzyli na scenie wspaniały spektakl, wypełniony dźwiękami historycznych instrumentów. Szczególnie interesujący był dźwięk cynku, instrumentu drwanianego, którego dźwięk jest bardzo zbliżony do dźwięku współczesnej trąbki. Z Samem Chapmanem, podobnie jak z Ewą Mrowcą radziejowicka publiczność spotkała się już podczas zeszłorocznych koncertów barokowych. Całości znakomicie dopełniała poezja barokowa w wykonaniu Jarosława Gajewskiego.