Wieczór artystyczny „Pamiętamy…”

Serdecznie zapraszamy na wieczór artystyczny „Pamiętamy…”, który odbędzie się w sobotę, 26 września 2020 r. Uroczystość rozpocznie o godz. 18.00 odsłonięcie rzeźby „Ślad – zawsze moi synowie” (pałacowa część parku – szczegóły mapka poniżej). Na godz. 19.00 planujemy prezentację spektaklu „Pamiętnik z powstania warszawskiego” (Nowy Dom Sztuki).

W połowie września 1944 roku na terenie parku rozstrzelano grupę Polaków, liczącą około 20 osób. Egzekucji dokonali niemieccy żołnierze ze stacjonującego w Pałacu oddziału Sonderkommando 7a Waffen-SS.

Pamiętamy o Nich i rokrocznie staramy się oddać Im hołd. W tym roku poprzez dedykowany wieczór artystyczny, który odbędzie się 26 września (sobota). W programie wieczoru jest uroczyste odsłonięcie nowoprzybyłej do Radziejowic rzeźby Aleksandry Domańskiej-Bortowskiej „Ślad – zawsze moi synowie”, z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i inscenizacja „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji wybitnego aktora – Adama Woronowicza.

Aleksandra Domańska-Bortowska o swoim dziele mówi tymi słowy:

Wojna. Okop na linii frontu. W okopie oddział żołnierzy przed spodziewaną walką. Próbują odpocząć – otuleni w płaszcze. Przed wrogiem chroni ich pancerz – okop, przed zimnem – płaszcz. Kiedy pada rozkaz do ataku muszą wyskoczyć z okopu. Pierwszy dowódca, jeśli on nie wybiegnie, inni też nie. Wybiega jako pierwszy, uzbrojony jedynie w krótką broń. Najczęściej ginie od kuli wroga. W okopie miękko opada zrzucony z ramion płaszcz – jego ostatnie schronienie, jedyny ślad po żołnierzu.
To opowieść o sytuacji frontowej, częstej, może codziennej, którą usłyszałam od znajomego pułkownika, uczestnika II Wojny Światowej. Zapadła mi w pamięć ta historia. Mam wielki szacunek dla obrońców mojego kraju, dla tych, którzy oddali życie – szczególnie.
Idea – pomysł na wyrażenie tych uczuć, tkwił w mojej świadomości przez lata. Możliwość jego realizacji w formie tej pracy, okazała się bardzo ważna. Przez kilka lat pracowałam nad cyklem rzeźb, który nazwałam „Ślad” – ślad człowieka na ziemi. Zrealizowana rzeźba wpisała się w ten cykl i stała się w nim najważniejsza. Ten ślad – to ślad ludzkiego bohaterstwa.

Wykorzystałam niewielkie wzniesienie terenu, aby przekopać w nim symboliczną transzeję i odtworzyć tamtą zapamiętaną historię w twardym rzeźbiarskim materiale, jakim jest kamień i brąz. Fragment wzgórza został utrwalony przez rozłupany blok granitu po obu stronach okopu, na którym z jednej strony spoczywa odlany płaszcz, po drugiej stronie – tam gdzie wybiegł z okopu żołnierz – zostały wykute w granicie ślady jego butów i rąk, którymi się podparł. Za model do odlewu posłużył prawdziwy płaszcz polskiego żołnierza z czasów II Wojny Światowej.

PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Mirona Białoszewskiego

reżyseria, wykonanie / ADAM WORONOWICZ
muzyka / KARIM MARTUSEWICZ

Inscenizacja „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji wybitnego aktora Adama Woronowicza. Nikt tak nie opisał pierwszych dni powstania jak Miron Białoszewski, dlatego twórcy tak chętnie sięgają po jego relację losu warszawskich cywilów. Adam Woronowicz nie tylko wystąpi w monodramie, ale również podjął się reżyserii spektaklu. Minimalistyczna forma przedstawienia pozwoli widzom wsłuchać się w tekst Białoszewskiego. Wyciszona opowieść bez patosu, bez heroizmu, w prostych słowach, potocznym językiem przedstawi powstańczą codzienność w piwnicach, w kanałach, w kościołach. Aktorowi na scenie towarzyszyć będą wizualizacje stworzone z archiwalnych zdjęć Warszawy, oraz muzyka na żywo w wykonaniu Karima Martusewicza.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną wymagamy wcześniejszej telefonicznej lub mailowej rezerwacji udziału w spektaklu rezerwacje@palacradziejowice.pl
46-857 71 75, 512 928 062

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:
www.palacradziejowice.pl/zasady