Wernisaż – Hanna Bakuła Pandemiczne kwiaty. Koncert – Marek Dumicz  i  Monika Rosca.

W niedzielę, 19 czerwca 2022 r., o godz. 19.00 zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na otwarcie wystawy Hanny Bakuły pn. Pandemiczne kwiaty oraz na koncert w wykonaniu Marka Dumicza – skrzypce i  Moniki Rosca – fortepian.

 Pandemiczne kwiaty.

Moje kwiatowe pastele powstały w czasach szalejącej pandemii i były moim antidotum na ten straszny dla ludzi i sztuki czas. Uwielbiam kwiaty, szczególnie tulipany, ale też storczyki i róże. Są cudownymi modelami, bo się nie wiercą i nic nie mówią. W ciągu dwóch lat pandemii narysowałam ponad czterdzieści kwiatowych pasteli. Każdy w innym w nastroju. Są to duże, nietypowe bukiety. Kwiaty prowadzą rozmowy ze sobą i widzem. Są cudownie optymistyczne, pełne energii i bajecznie kolorowe. Harmonizują idealnie z muzyką, bo obraz ma dźwięk, tyle że dla oczu. Maluję, słuchając muzyki klasycznej, która jest wspaniałym akompaniamentem, do pełnych temperamentu, choć pastelowych, rozmów kwiatów.

Hanna Bakuła

 

Hanna Bakuła absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarka, portrecistka, scenografka, felietonistka i pisarka. Napisała 25 książek i zrobiła kilkaset portretów znanych osób, na obu półkulach. W latach 80. i 90. mieszkała na Manhattanie, gdzie zdobyła wiele prestiżowych nagród malarskich i była stypendystką Fundacji Guggenheim z rekomendacji Irex. W Polsce założyła imienną Fundację Hanny Bakuły, opiekującą się domami dziecka. Zorganizowała też 14 edycji Festiwalu Muzyki Franciszka Schuberta. Jej ulubioną techniką są pastele, ale maluje też obrazy olejne. W Stanach Zjednoczonych robiła plakaty i kostiumy teatralne Off – Broadway. W 1995 roku zaprojektowała kostiumy dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie do opery „Carmen” G. Bizeta. Mieszka w warszawskim Wilanowie. Prowadzi Firmę Portretową. Nazywana „Witkacym w spódnicy”. Na wizytówce ma napisane „Osoba Kontrowersyjna”.

www.galeriahannybakuly.pl

Program koncertu:
Claude Debussy – Rêverie
Gabriel Fauré – Romance B-dur Op.28
Franz Schubert – I cz. Allegro moderato z Sonaty a-moll „Arpeggione” D821
Fritz Kreisler – Caprice Viennois Op.2

Marek Dumicz – polski skrzypek, kameralista i pedagog. Na początku lat 90. ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, gdzie przez kolejnych 7 lat był wykładowcą na wydziale kameralistyki. Już w latach 80. zdobywał nagrody i wyróżnienia. Został uhonorowany między innymi: „Classica Nova” in Memoriam Dimitri Shostakovich w Hanowerze (I miejsce, 1997), Premio Vittorio Gui we Florencji (I miejsce, 1998), Chamber Music Competition & Festa w Osace (II miejsce, 1999). W latach 2001-2004 Marek Dumicz objęty został programem BBC Radio 3 „New Generation Artists”. W dorobku ma kilkanaście płyt wydanych przez tak znane wytwórnie nagraniowe jak: BBC Music, Avia Records, Produccions Blau. Założył i prowadził przez 10 lat znakomity zespół – Karol Szymanowski Quartet. Pracował ze światowymi muzycznymi autorytetami: z legendarnym skrzypkiem Isaakiem Sternem, wiolonczelistą Mario Brunello, dyrygentem Eiji Oue, Hatto Beyerle, Dario de Rosą, Walterem Levinem, Norbertem Braininem, a także ze znanym kompozytorem Magnusem Lindbergiem, estońskim skrzypkiem Gidonem Kremerem i wieloma innymi. Zapraszany jest zarówno jako nauczyciel na kursy, mi.n.: Goslauer Musiktagen, Lake District Summer Music Academy, a także jako kameralista na światowej rangi festiwale, np.: The Prons, Lockenhaus Kammermusikfestival, oraz jako solista koncertujący m.in.: z Jünge Philharmonic Köln, Alma Strings, Warszawską Orkiestrą Kameralną. Gościł w największych salach koncertowych, takich jak: Carnegie Hall, Wigmore Hall, Musikverein Vienna, Concertgebouw Amsterdam, Izumi Hall Osaka, a koncerty były transmitowane przez prestiżowe stacje radiowe i telewizyjne. Jest również wieloletni wykładowca hanowerskiej Hochschule für Music und Theater.

Monika Rosca – w 1985 ukończyła z wyróżnieniem Łódzką Akademię Muzyczną. Była stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych m.in.: Karola Szymanowskiego w Łodzi, Rina Sala Gallo we Włoszech i Konkursu Miłosza Magina w Paryżu, na którym zdobyła nagrodę za najlepsze wykonie utworów Chopina i Magina. Występowała na międzynarodowych festiwalach w Dusznikach, Łodzi, Bordeaux i Bergerac we Francji, Miami w USA, a nawet w Tiranie w Albanii. Koncertowała w wielu krajach Europy, w USA, Australii, Nowej Zelandii, a w ostatnich latach również w krajach azjatyckich. W Polsce znana jest dobrze miłośnikom muzyki Chopina, którzy mogli podziwiać jej kunszt na koncertach w Żelazowej Woli, Łazienkach Królewskich i w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. Ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i telewizji oraz płytę z utworami Bacha, Mozarta i Beethovena wydaną przez Polskie Nagrania. Jako kilkuletnia dziewczynka stworzyła niezapomnianą kreację w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza pt. ,,W pustyni i w puszczy” odtwarzając rolę Nel. Do dziś kojarzona jest z tą postacią.

Duetu Rosca – Dumicz współpracuje od czasu, gdy oboje artyści grali w zespole Dumicz Ensemble. Charakterystyczną cechą tego zespołu była zmienność składu. Jako kwartet Dumicz Ensemble wykonywał najsłynniejsze kwartety XIX i XX wieku. Jako kwintet najpiękniejsze kwintety fortepianowe, lub cykle muzyki Corellego, Bacha, Haendla. Stąd wziął się pomysł stworzenia duetu – fortepian/skrzypce – wykonującego cykle najpopularniejszych utworów muzyki francuskiego impresjonizmu, muzyki hiszpańskiej, polskiej, rumuńskiej i austriackiej. Ambicją jego założycieli było przy tym nawiązanie do najlepszych tradycji wykonawstwa europejskiego i światowego. Równolegle do repertuaru klasycznego Rosca i Dumicz wykonują popularny repertuar muzyki filmowej. Co ważne, podczas koncertów nawiązują często kontakt z publicznością, przybliżając słuchaczom wykonywaną właśnie muzykę.

 

Uwaga: W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie: www.palacradziejowice.pl/zasady2022