Weneckie Boże Narodzenie i Spotkania w Pałacu

Okres przedświąteczny upłynął w Radziejowicach niezwykle intensywnie. 17 grudnia sala koncertowa Pałacu w Radziejowicach należała do najsławniejszej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori, która, obchodząc jubileusz 25-lecia powstania, zaprosiła wszystkich na „Weneckie Boże Narodzenie”. Oczywiście nie mogło zabraknąć Antonio Vivaldiego, obok którego usłyszeliśmy także utwory Giovanniego Agostino Perottiego i Johanna Adolfa Hasse (który, jako nadworny kompozytor Augusta II Mocnego, być może bywał w Radziejowicach!). Arte dei Suonatori jak zwykle zaprosiło do współpracy wybitnych wykonawców muzyki barokowej z całego świata, którzy równie chętnie poddają się muzycznym eksperymentom. W Radziejowicach wraz z orkiestrą wystąpiła francuska sopranistka Claire Lefilliâtre, Komale Akakpo z Niemiec na psałterionie, Dohyo Sol z Korei Południowej (choć na stałe mieszkający w Szwecji) na arcylutni, a wszystkich poprowadził dyrygent Martin Gester. Zespół zapełnił równocześnie nie jedną, nie dwie, ale trzy sale radziejowickiego Pałacu! Równocześnie nietypowy układ i brak znajdującej się na podwyższeniu sceny, która w symboliczny sposób odgradza widownię od wykonawców sprawił, że można było obejrzeć instrumenty, które rzadko goszczą nawet na barokowych koncertach, jak psałterion, arcylutnia czy pozytyw. Jeśli dodamy do tego charyzmę i pasję lidera orkiestry, Aureliusza Golińskiego, który zawsze wygłasza mini prelekcję odkrywając przed nami cały kontekst historyczno-muzyczny prezentowanych dzieł, to bez wątpienia jest to przepis na wieczór idealny!

Emocje po koncercie Arte dei Suonatori jeszcze nie opadły, a 22 grudnia spotkaliśmy się z gronem najwybitniejszych radziejowickich gwiazd. Wszystko to za sprawą najnowszego wydawnictwa Domu Pracy Twórczej. „Spotkania w Pałacu” to wywiady z najznamienitszymi bywalcami Radziejowic. Zwykle w imieniu artysty przemawia Jego sztuka, jednak mając wokół siebie tak znamienite osobowości wielką szkodą byłoby nie oddać Im głosu, aby poznać wszystko to, co za sztuką stoi, poznać nie tylko opowieści o Radziejowicach widzianych oczami jego Gości, ale także kulisy pracy twórczej, poglądy na życie, wspomnienia i dalsze plany. Należy przyznać, że plejada radziejowickich gwiazd jest wyjątkowa. Podczas wieczoru anegdoty, wspomnienia i historie snuli Maestro Tadeusz Strugała, prof. Jerzy Bralczyk, Józef Wilkoń, Hanna Bakuła, Włodek Pawlik, prof. Krzysztof Pawłowski, Jarosław Gajewski, Maksymilian Biskupski, Franciszek Maśluszczak, Maestro Janusz Olejniczak i Jerzy Kisielewski. Ten ostatni był także gospodarzem wieczoru i swojego rodzaju moderatorem. Swoje wrażenia ze spotkań z artystami opowiedział przeprowadzający wywiady Gabriel Michalik, który publikował na łamach m.in. „Tygodnika Solidarność”, „Expressu Wieczornego”, „Życia Warszawy”, „Życia”, „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Tygodnika Powszechnego” oraz autor monografii o Skolimowie, Danucie Szaflarskiej i Irenie Kwiatkowskiej. Rozmowy przeplatały się z dźwiękami fortepianu podczas mini-recitalu Janusza Olejniczaka, a do instrumentu spontanicznie zasiadł także Włodek Pawlik aranżując kolędy w jazzowym wykonaniu! Był to niezwykły wieczór, ciepłem, nostalgią i śmiechem wprowadzający w świąteczną atmosferę. Takie rzeczy bez wątpienia tylko w Radziejowicach!

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.