Warsztaty kompozytorskie SYNTHETIS

Od roku 2013 w radziejowickim pałacu odbywają się Międzynarodowe Letnie Kursy Kompozytorskie dla studentów i młodych kompozytorów. W czasie trwania kursów mają miejsce wykłady i indywidualne spotkania kursantów z wybitnymi artystami. Wykładowcami w latach 2013-2014 byli: Mauricio Sotelo, Miguel Azguime, Mauro Lanza, Cezary Duchnowski, Agata Zubel, Paul Patterson oraz Chen Yi. Podczas zeszłorocznej edycji wykładali: Simon Steen-Andersen, Martijn Padding, Philippe Manoury, Zhou Long, Paweł Hendrich, Leszek Lorent.

W dniach 18-30 lipca 2016 roku w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbyła się czwarta edycja Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego SYNTHETIS, organizowanego przez Fundację Ogrody Muzyczne. Wykłady i indywidualne konsultacje z uczestnikami przeprowadzili tak wybitni kompozytorzy, jak Mark Andre (Francja/Niemcy), Martin Bresnick (USA), Zygmunt Krauze (Polska) oraz Johannes Kreidler (Niemcy). Kursanci uczestniczyli także w warsztatach dotyczacych komputerowych technik kompozytorskich, prowadzonych przez Wojciecha Błażejczyka oraz odbyli indywidualne zajęcia z artystami-rezydentami, członkami niemieckiego E-MEX Ensemble: Evelin Degen (flet), Joachimem Striepensem (klarnet) i Martinem von der Heydtem (fortepian), którzy podczas koncertu finałowego w dniu 29 lipca, wykonali wybrane, skomponowane w trakcie trwania Kursu utwory.

Międzynarodowy Kurs Kompozytorski SYNTHETIS, którego dyrektorem artystycznym jest Zygmunt Krauze, stanowi reaktywację słynnych kursów kompozytorskich organizowanych w latach 80. i 90. przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Czwarta edycja wydarzenia odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz zespołu E-MEX Ensemble.

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Ogrody Muzyczne a przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zróżnicowane formy przekazu stosowane podczas kursów czynią je niezwykle efektywnymi, pozwalają na rozwijanie umiejętności kursantów jednocześnie integrując młodych kompozytorów. Na zakończenie kursów, jak ma to miejsce cyklicznie od 2013 roku, odbywają się koncerty finałowe uczestników. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.synthetis.pl