VII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach rozpoczęty

W sobotę 4 lipca, w namiocie festiwalowym odbył się koncert inaugurujący VII Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. Na początek mieliśmy okazję usłyszeć uczestnika tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, Andrzeja Wiercińskiego, który wystąpił wraz ze współorganizatorem festiwalu, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod batutą Mirosława Błaszczyka.

Marka Festiwalu, którą wyrobił najwyższy poziom artystyczny wydarzeń, od lat przyciąga szeroką rzeszę melomanów. Tak było i w sobotę– namiot festiwalowy otoczony był rzędami krzeseł, ponieważ nie wszyscy Słuchacze zmieścili się w środku. Sygnał do rozpoczęcia Festiwalu dał znany wszystkim motyw muzyczny z „Laury i Filona” odegrany na trąbce przez członka orkiestry Sinfonia Iuventus. Koncert poprowadził gospodarz wszystkich festiwalowych wieczorów pan Jerzy Kisielewski.
Tegoroczna edycja odbywa się w kontekście odbywającego się za kilka miesięcy Konkursu Chopinowskiego. W sobotni wieczór wystąpił uczestnik konkursu, Andrzej Wierciński. Jego wirtuozowska gra, łącząca precyzję wykonania z niezwykłym ładunkiem emocjonalnym, była doskonałym początkiem festiwalu. Młody pianista pokazał, że nie bez powodu zdobywa uznania muzycznego świata i jest poważnym pretendentem do nagrody głównej Konkursu. Wczoraj usłyszeliśmy I Koncert Fortepianowy e-moll op.11, który wykonuje się także w finale Konkursu Chopinowskiego, co można uznać za dobrą wróżbę. Andrzej Wierciński na pewno zawładnął już sercami radziejowickiej publiczności, która brawami nie dała pianiście zejść ze sceny, dzięki czemu wszyscy mogli rozkoszować się bisem w jego wykonaniu.
W drugiej części wieczoru cała scena namiotu festiwalowego należała do Orkiestry Sinfonia Iuventus. Dwie suity orkiestrowe ze sztuki „Arlezjanka” Georga Bizeta pokazały możliwości orkiestry. Pełne ekspresji, wręcz monumentalne fragmenty przeplatające się z delikatnymi i subtelnymi dźwiękami wymagały temperamentu i romantycznej duszy. Młodym muzykom udało się to połączenie bezbłędnie. Nic dziwnego, że otrzymali owacje na stojąco od zachwyconej publiczności. Na szczęście orkiestra wystąpi jeszcze podczas dwóch festiwalowych wieczorów, więc wszyscy będziemy mogli nasycić się ich muzyką.
Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem festiwalowym, w którym można przeczytać niezwykłą historię utworów pióra Pauliny Sokołowskiej.

 

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.