V Jubileuszowy Wieczór z Chełmońskim

W piątek, 16 maja 2014 r., podczas kolejnego wieczoru artystycznego poświęconego pamięci Józefa Chełmońskiego nastąpił pierwszy publiczny pokaz nowoodkrytego obrazu „Dropie”, o którym opowiedziała Elżbieta Charazińska. W części muzycznej wieczoru wystąpiła barokowa orkiestra Arte dei Suonatori w wykonaniu której usłyszeliśmy utwory Handla, Vivaldiego, Corelliego, Geminianiego.

Na początku bieżącego roku, na polskim rynku aukcyjnym pojawiło się nieznane dotąd dzieło Józefa Chełmońskiego, będące jesiennym pejzażem ze sztafażem animalistycznym – motywem stada dropi na łące. Obraz jest pierwszą wersją wszystkim dobrze znanego obrazu „Dropie” będącego własnością Muzeum Narodowego w Warszawie, a prezentowanego obecnie w galerii radziejowickiego pałacu. Nowoodkryte dzieło nie było nigdy przez właścicieli wypożyczane na wystawy tak więc piątkowy wieczór stanowił wyjątkową okazje aby zobaczyć płótno po 128 latach od daty namalowania go przez Chełmońskiego (w 1886 roku). O obrazie opowiedziała historyk sztuki Elżbieta Charazińska.

W dalszej części wieczoru wystąpiła znakomita orkiestra barokowa Arte dei Suonatori. Był to już drugi występ orkiestry w Radziejowicach. Zespół jest na międzynarodowej scenie muzycznej najlepiej rozpoznawalną polską orkiestrą barokową. Podczas wieczoru publiczność wysłuchała Uwertury i suity z opery „Rinaldo” oraz koncertu B -dur G. F. Haedla, koncertu D- dur F. Gemianiniego, koncertu F -dur A.Coreliego, a prawdziwą wisienką na torcie okazał się koncert skrzypcowy d-moll ze zbioru „La Stravaganza” A. Vivaldiego, który zespół wykonał z z Rachel Podger, jedną z najbardziej znanych na świecie instrumentalistek wykonujących kompozycje minionych epok na historycznych instrumentach.

Publiczność zauroczona prawdziwym kunsztem wykonania nagrodziła muzyków owacją na stojąco.