Uwertura do Festiwalu

Sinfonia Varsovia foto Marek Pietruszyński

W sobotę, 17 czerwca, o godzinie dziewiątej wieczorem w namiocie festiwalowym nastąpi uroczyste rozpoczęcie IX Festiwalu im. Jerzego Waldorffa – flagowego i największego wydarzenia Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.
Podczas „Uwertury do Festiwalu” na radziejowickiej scenie zobaczymy Orkiestrę Sinfonia Varsovia pod wodzą światowej sławy dyrygenta Massimiliano Caldiego oraz Joannę Ławrynowicz- wybitną i wielokrotnie nagradzaną pianistkę. Tak niezwykli artyści wymagają niezwykłego repertuaru. Jak zwykle w Radziejowicach obok utworów i kompozytorów doskonale znanych pojawią się muzyczne perełki – nieco zapomniane, a uwodzące czarem i maestrią. W sobotni wieczór taką perłą w koronie będzie niewątpliwie „II Koncert fortepianowy” Raula Koczalskiego.

Massimiliano Caldi foto Grazia Lissi

Raul Koczalski debiutował w Warszawie w wieku 3 lat jako cudowne

dziecko, a jako jedenastoletni młodzieniec, obchodził jubileusz swojego tysięcznego koncertu i został okrzyknięty nadwornym pianistą samego szacha perskiego, sułtana tureckiego oraz króla hiszpańskiego. Uważany jest za ostatnie ogniwo tradycji wykonawczej sięgającej samego Chopina. Świetlisty, nośny ton, zniuansowane, kolorystyczne piano, niezrównane cantabile i legato, swobodna rytmika z podkreśleniem rubato, natchniona poetyckość interpretacyjna to cechy stylu chopinowskiego, które przeniósł w wiek XX. Poświęcał się także kompozycji: pierwszą „Legendę symfoniczną” stworzył mając zaledwie 9 lat. Pozostawił po sobie blisko 200 opusów, wśród nich kompozycje fortepianowe, pieśni, utwory kameralne, symfoniczne, koncertowe i sceniczne.

Joanna Ławrynowicz

Nie bez powodu tytuł wieczoru to „Uwertura” (od francuskiego ouverture – otwarcie, rozpoczęcie). Nie tylko stanowi bowiem wstęp do pozostałych festiwalowych koncertów, usłyszymy także aż dwie uwertury Stanisława Moniuszki. Pierwsza to uwertura fantastyczna „Bajka”, której premiera odbyła się w tym samym roku, co pierwotnej – dwuaktowej – wersji „Halki” (1848). Druga to uwertura do opery „Hrabina”, którą napisał już jako wielki i doceniony artysta, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie. Na finał wieczoru inaugurującego wybrano dzieło wybitne: „Step” Zygmunta Noskowskiego – pierwszy polski poemat symfoniczny.
Podczas wieczoru odbędzie się także otwarcie wystawy „Maestri” Janusza Marynowskiego oraz „Muzyka u Wilkonia” Józefa Wilkonia, które uświetnią Festiwal.
Wyjątkowi wykonawcy w tak niezwykłym repertuarze – w Radziejowicach nie może zabraknąć żadnego melomana! Serdecznie zapraszamy w sobotę, 17 czerwca, na godzinę dziewiątą wieczorem. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc. Zapraszamy!