Teatroteka. Prolog cyklu za nami.

W miniony czwartek, 14 czerwca, odbyła się projekcja spektaklu „Porwać się na życie” w reżyserii Michała Szcześniaka. Spektakl powstał w ramach „Teatroteki”, projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, którego część prezentować będziemy w Radziejowicach. „Porwać się na życie” można nazwać prologiem do radziejowickiego cyklu: pięć innych spektakli zobaczymy w ostatnim tygodniu sierpnia. Projekcji towarzyszyła rozmowa Michała Szcześniaka z Zenonem Butkiewiczem nie tylko o samym spektaklu, ale także o procesie twórczym jako takim.

Projekt „Teatroteka” realizowany jest od 2013 roku przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, czyli słynną „Chełmską”. Współcześnie powstające teksty polskiej dramaturgii przenoszone są na ekran przez młodych reżyserów w gwiazdorskiej obsadzie. Projekt z jednej strony ma stworzyć przestrzeń dla twórców młodego i średniego pokolenia, reżyserów czy dramaturgów i przedstawić ich szerszej publiczności, dając im do pomocy całe zaplecze techniczno-merytoryczne, jakim dysponuje Wytwórnia. Równocześnie „Teatroteka” pokazuje, że współczesne teksty postdramatyczne rozsadzają ramy jednego tylko gatunku i tworzy dla nich nowy język, w którym narzędzia wykorzystywane przez film i teatr nakładają się na siebie i uzupełniają. ”. Jak mówi Adam Sajnuk, reżyser „Zakładu doświadczalnego Solidarność”, który będzie także można obejrzeć w Radziejowicach: „Ujęła mnie ta forma, chociaż od początku miałem problem z określeniem jej gatunku. Czy to jest teatr, kino, czy teatr telewizji? W pewnym momencie po prostu przestałem to robić, a z niejasności i nieoczywistości gatunku zacząłem czerpać kolejne inspiracje”. Warto podkreślić, że konsultantem programowym projektu „Teatroteka” jest Zenon Butkiewicz, zastępca dyrektora Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.

„Porwać się na życie”, który widzieliśmy w Radziejowicach, jest jednym z najbardziej nagradzanych spektakli powstałych w ramach „Teatroteki”. Na „Teatroteka Fest” – festiwalu prezentującym dokonania programu – zdobył aż sześć nagród. Autorem tekstu jest Robert Urbański, kierownik literacki Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, a sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla „Teatroteki”, natomiast reżyser Michał Szcześniak dał się wcześniej poznać jako znakomity twórca filmów dokumentalnych, m.in. przejmującego „Punktu wyjścia”.

„Porwać się na życie” to liryczna komedia, polana dużą dozą absurdalnego humoru: bohater, życiowy pechowiec, porywa koleżankę z pracy, a równocześnie wielką miłość od czasów dzieciństwa, by uratować ją od dość prymitywnego męża. Początkowy zryw odwagi szybko ustępuje i to porwana musi dodawać mu otuchy i umacniać w decyzji. Równocześnie mąż kobiety przekonany jest, że wszystko jest ukartowanym spiskiem kolegi z pracy, mającym pozbawić go awansu. Na ekranie mogliśmy podziwiać Andrzeja Mastalerza i Agatę Kuleszę w dwóch głównych rolach, Tomasza Sapryka w roli męża oraz Izę Kunę jako nieco szaloną koleżankę z pracy i Andrzeja Konopkę jako prokuratora, przesłuchującego nieszczęsnego porywacza. Ta brawurowo zagrana komedia pokazała, że teatralna umowność nie przeszkadza filmowi, a nawet wprost przeciwnie: staje się kolejnym elementem tworzącym świat przedstawiony i wzbogacającym środki wyrazu, którymi dysponuje kinematografia.

Czwartkowy pokaz był zaledwie prologiem – na pełny cykl spektakli zapraszamy Państwa w ostatnim tygodniu sierpnia. „Teatroteka na koniec lata” to pięć wieczorów z projekcjami spektakli, które powstały w ramach projektu. Równocześnie chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić do głosowania: spektakl, który pokażemy podczas czwartego wieczoru, 30 sierpnia, należeć będzie do decyzji widzów. Proponujemy trzy tytuły: „Krzywy domek”, „Dolce vita” oraz „Sprawę Rity G.”. Głosować można podczas wszystkich wydarzeń artystycznych Domu Pracy Twórczej do 28 sierpnia oraz mailowo, oddając głos na adres: teatroteka@palacradziejowice.pl. Wszystkie niezbędne szczegóły wraz z opisami spektakli i kalendarium znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

Tekst i foto: Agnieszka Romańska

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.