Sztuka Fechtunku – koncert ALTBERG ENSEMBLE

W niedzielę, 23 października 2022 r., o godzinie 19.00, serdecznie zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na koncert pt. Sztuka Fechtunku.

Występować będą:
Grzegorz Lalek – skrzypce barokowe/ prowadzenie

Altberg Ensemble w składzie: Paweł Miczka i Michał Marcinkowski – skrzypce I, Joanna Gręziak, Małgorzata Góraj i Aleksandra Kelm – skrzypce II, Katarzyna Rymuza i Kacper Szpot – altówki, Jakub Kościukiewicz i Anna Cierpisz – wiolonczele, Tomasz Iwanek – kontrabas, Ewa Mrowca – klawesyn, Jarosław Kopeć – perkusja.

 

Program:
Johann Heinrich Schmelzer
Balletto a 4 Fechtschule
Aria I & II – Sarabande – Courante – Fechtschule – Bader Aria

Heinrich Ignaz Biber
BattaliaSonata

Georg Muffat
Sonata da camera n 5 Armonico Tributo
Allemanda grave – Adagio – Fuga – Adagio – Passacaglia grave

Sztuka Fechtunku – to tytuł jednego z wykonawanych w trakcie koncertu utworów autorstwa Johanna Heinricha Schmelzera (1623-1680), obok którego zabrzmi także Batalia Heinricha Ignaza Bibera (1644-1704) czy Sonata da camera n 5 Georga Muffata (1653-1704). Tym razem prezentowane utwory to ilustracje muzyczne, dlatego też usłyszymy – traktowane z przymrużeniem oka –  zaskakujące odgłosy bitwy, wesołej kompanii, lament, czy żołnierskie zawodzenia. Barwne obrazy wykonywane przez duży skład zespołu podkreślą także liczne instrumenty perkusyjne. Obok utworów charakterystycznych, zabrzmią także liczne tańce w tym słynna Passacaglia grave Georga Muffata. Altberg Ensmeble poprowadzi wybitny skrzypek barokowy i wizjoner Grzegorz Lalek.

Grzegorz Lalek – skrzypek, urodzony w Warszawie. Gry na instrumencie uczył się pod kierunkiem Krzysztofa Bąkowskiego i Konstantego Andrzeja Kulki. Ukończył studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F.Chopina w klasie skrzypiec prof.Sławomira Tomasika. Swój kunszt instrumentalny w zakresie wykonawstwa historycznego doskonalił pod okiem mistrzów – Simona Standage’a i Antona Stecka. W 2012 r. został odznaczony przez prezydenta RP brązowym krzyżem zasługi za osiągnięcia artystyczne i działalność na rzecz rozwoju muzyki. Wziął udział w realizacji ponad 100 płyt z muzyką klasyczną, rozrywkową i filmową. Występuje w kraju i zagranicą jako kameralista, solista, koncertmistrz i lider wielu zespołów muzycznych. W swoim repertuarze sięga po muzykę XVII i XVIII wieku, a także po kompozycje współczesne, tango i elektroniczną muzykę klubową. Jako skrzypek – kameralista współtworzy kilka zespołów (Gang Tango , Orkiestra ADRIA), które prowadzą aktywną działalność nagraniową i koncertową. Gra na skrzypcach barokowych i klasycznych koncertując z wieloma zespołami specjalizującymi się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej (m.in. Ensemble Hyacinthus, Consortium Sedinum, FAMD.PL, Royal Baroque Ensemble). Pełni również funkcję koncertmistrza w orkiestrze MACV w Warszawskiej Operze Kameralnej, z którą występuje jako solista, a także prowadzi koncerty od pulpitu pierwszego skrzypka. Jego pasją oprócz skrzypiec jest gra na mandolinie. W 2017 roku wystąpił jako mandolinista w Filharmonii Narodowej u boku Artura Rucińskiego w Don Giovannim W.A.Mozarta. Zajmuje się również działalnością pozamuzyczną – wraz ze swoją rodziną założył Teatrzyk LALEK – rodzinny teatrzyk kukiełkowy, z którym występuje i dla którego pisze teksty do przedstawień.

Altberg Ensemble to łódzka orkiestra barokowa, powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza, składająca się z muzyków specjalizujących się w grze na instrumentach historycznych bądź ich wiernych kopiach oraz stosujących historyczne praktyki wykonawcze. Ich muzyczne drogi skrzyżowały się w Łodzi. Zespół zadebiutował 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą koncertem w ramach XVIII Festiwalu Kolory Polski, a jego pojawienie się zostało w krótkim czasie docenione przez łódzkie środowisko muzyczne. Zaowocowało to przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop, a w kolejnym roku koncertem w Filharmonii  im. A. Rubinsteina w Łodzi. W 2018 roku Altberg Ensemble wystąpił także w ramach cyklu 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzony przez wybitnego szwajcarskiego klawesynistę, organistę i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera. Od 2019 roku w ramach cyklu Barokowa Łódź zespół regularnie koncertuje w Łodzi i województwie łódzkim, będąc jednocześnie formacją rozpoznawalną na scenie ogólnopolskiej – m.in. dzięki występom na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Bydgoska Scena Barokowa, Barok na Mazurach, a także w ramach cyklu Bach 200 Uniwersytetu Warszawskiego oraz podczas Koncertów Pokoju w Jaworze. Altberg Ensemble jest również stałym gościem Domu Pracy Twórczej Pałac w Radziejowicach.
Zespół w przeciągu kilku lat współpracował z wieloma znakomitymi śpiewakami, w tym z Anną Mikołajczyk, Olgą Pasiecznik, Karolem Kozłowskim, Jakubem Józefem Orlińskim, Michałem Sławeckim, Kacprem Szelążkiem, Rafałem Tomkiewiczem, a także z wybitnymi prowadzącymi – skrzypaczką Olivią Centurioni, oboistą Alfredo Bernardinim oraz flecistą, muzykologiem i dyrygentem Peterem Van Heyghenem. W kwietniu 2022  roku zespół wydał swoją pierwszą płytę z utworami G. Ph. Telemanna „Suites & Concerto” nagraną pod kierunkiem Petera Van Heyghena dla wydawnictwa płytowego DUX 1761.
Ideą przyświecającą zespołowi jest zgłębianie i przybliżanie publiczności dzieł instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych z XVII i XVIII wieku. Inspiracją dla nazwy formacji stała się postać klawesynistki i pianistki Emmy Altberg (1889–1983). Ta wybitna uczennica Wandy Landowskiej po II wojnie światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu.

Więcej informacji o zespole Altberg Ensemble: