Fundacja Szkoła Wajdy oraz Wajda Studio w Pałacu w Radziejowicach

Radziejowice, jaWajda Schoolk żadne inne miejsce w Polsce, związane jest z historią polskiego kina. Wszak pierwsza superprodukcja „Pan Tadeusz” w 1928 roku, jeszcze w epoce kina niemego, kręcona była w Radziejowicach. Po drugiej Wojnie Światowej aż do czasów współczesnych wielu twórców kina wykorzystało obiekty i radziejowickie plenery do tworzenia swoich dzieł. W radziejowickim pałacu powstało wiele scenariuszy filmowych, tu także komponowane są muzyczne ścieżki do najwybitniejszych dzieł, choćby w ostatnich latach przez Włodka Pawlika. Dlatego też z satysfakcją przyjęliśmy propozycję współpracy z Fundacją Szkoły Wajdy oraz Wajda Studio.

Z satysfakcją informujemy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy Domem Pracy Twórczej a Fundacją Szkoła Wajdy oraz Wajda Studio. W radziejowickim zespole pałacowym odbywać się będzie część programu edukacyjnego i producenckiego Szkoły: warsztaty scenariuszowe, reżyserskie i spotkania z twórcami filmowymi. Na mocy dwustronnej umowy studenci Szkoły będą także rejestrować wydarzenia organizowane przez Pałac.

Fundacja Szkoła Wajdy powstała w 2001 roku, jej założycielami są dwaj reżyserzy: Andrzej Wajda oraz Wojciech Marczewski. Stworzyli oni unikatową na skalę europejską instytucję przeznaczoną dla profesjonalistów, która łączy edukację i produkcję filmową. Podczas rocznych programów studenci pracują nad rozwojem projektów: fabularnych i dokumentalnych, krótkich i długich metraży oraz produkcją filmową. Organizowane jest także „Przedszkole filmowe” dla uczniów szkół średnich i studentów oraz konkurs scenariuszowy „Script Pro”. W zajęciach Szkoły Wajdy uczestniczy wielu młodych reżyserów z Polski i zagranicy. Produkcje Szkoły były prezentowane oraz nagradzane na licznych festiwalach, m.in.: na Berlinale, w San Sebastian, Karlowych Warach, na Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig. Szkoła ma także na koncie nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Idea powstania Szkoły Wajdy jest nam niezwykle bliska: współpraca pokoleń oraz promocja młodych artystów i stworzenie przestrzeni dla ich rozwoju. Od lat są to także priorytety działalności Domu Pracy Twórczej. Tym bardziej cieszy, że będziemy wzajemnie wspierać się w realizowaniu projektów. Mamy nadzieję, że efekty współpracy będą satysfakcjonujące także dla Państwa – naszych gości. Będziemy o nich informować na bieżąco.