Szkiełkiem i okiem

Pałac w Radziejowicach wraz z orkiestrą Arte dei Suonatori zaprasza na kolejny koncert w ramach festiwalu Muzyka Dawna – Persona Grata. W środę, 22 listopada 2017, w Nowym Domu Sztuki artyści zaprezentują program zatytułowany „Szkiełkiem i okiem”.
Tytuł programu nawiązuje do myśli oświeceniowej, która przyznawała pierwszeństwo poznaniu świata poprzez rozum i doświadczenie, nie zaś emocjom i wierze w powszechnie powtarzane prawdy. Fraza „szkiełko i oko” pochodzi z mickiewiczowskiego wiersza „Romantyczność”, w którym autor-narrator odrzuca naukowe, chłodne i racjonalne postrzeganie świata. Epoka wcześniejsza, Oświecenie, przeciwnie – składała hołd ludzkiemu rozumowi. Czy ten nowy trend, który rozwinął się w XVIII wieku, znalazł swoje odzwierciedlenie w muzyce?
Wiele wskazuje na to, że tak było. Program koncertu został tak skonstruowany, aby pokazać różnicę między muzyką baroku, pełną emocji, fantazji, improwizacji, o swobodnej często formie, odbiegającej od schematu – a muzyką wczesnego klasycyzmu, logiczną, wyważoną, od pierwszych dźwięków uderzającą ładem, o łatwej do wychwycenia strukturze. Czy chcemy słuchać sercem, czy „szkiełkiem i okiem” na pewno warto wybrać się na koncerty orkiestry Arte dei Suonatori. Znakomite solistki, Joanna Kreft i Poppy Walshaw, to dodatkowa zachęta, aby posłuchać, w jaki sposób twórcy okresu baroku i wczesnego klasycyzmu podążali za myślą filozoficzną właściwą swoim czasom. I jak muzyka, choć bez słów, może pięknie o niej opowiedzieć.

Wykonawcy:
Joanna Kreft – skrzypce
Poppy Walshaw – wiolonczela
Ari Dykier – wizualizacje
Orkiestra Arte dei Suonatori

Program:
Georg Friedrich Händel [1685-1759]
Concerto grosso B-dur op. 6 nr 7 (HWV 325)

Leonardo Leo [1694-1744]
Koncert wiolonczelowy D-dur (L.10)

Joseph Haydn [1732-1809]
Koncert skrzypcowy G-dur (Hob.VIIa:4)

Johann Christoph Friedrich Bach [1732-1795]
Symfonia na smyczki d-moll (W. I/3)

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy do Radziejowic na godzinę siódmą wieczorem.