„Sprawa dla reportera” w radziejowickim pałacu

20160916_131010W piątek 16 września w pałacu w Radziejowicach gościła red. Elżbieta Jaworowicz wraz z ekipą programu „Sprawa dla reportera”. Tematem, który zainteresował autorkę tego popularnego programu telewizyjnego były pytania związane z mordem dokonanym na zakładnikach przez oddział SS we wrześniu 1944 roku. Rozmówcami red. Jaworowicz byli: znany austriacki pisarz, także tłumacz literatury polskiej Martin Pollack oraz Mirosław Gosiewski. Pierwszy z nich przez lata badał biografię swojego ojca, funkcjonariusza SS. W opublikowanej w 2006 roku książce „Śmierć w bunkrze” opisał m. in. mord dokonany w Radziejowicach przez oddział SS, którym dowodził jego ojciec Gerhard Bast. Natomiast Mirosław Gosiewski wiosną 1945 roku, jako ministrant, towarzyszył proboszczowi parafii w Radziejowicach w trakcie ekshumacji ciał pomordowanych. Przed kilku laty przekazał on władzom gminy informacje na temat swego udziału w tych tragicznych wydarzeniach, które tą drogą trafiły do naszej instytucji. Mimo podejmowanych poszukiwań do tej pory nie udało się ustalić ani miejsca pochówku ofiar zbrodni, ani ich tożsamości. W ubiegłym roku w miejscu wskazanym przez pana Gosiewskiego, staraniem dyrektora Domu Pracy Twórczej Bogumiła Mrówczyńskiego, ustawiono kompozycję rzeźbiarską Gustaw Zemły oraz umieszczono tablicę z informacjami na temat zdarzeń z września 1944 roku.

Twórcy programy „Sprawa dla reportera” zainteresowali się tematem w nadziei, że informacja o tych wydarzeniach w popularnym programie telewizyjnym, cieszącym się dużą oglądalnością, przyczyni się do wyjaśnienia nieznanych dotąd okoliczności tych tragicznych wypadków z czasów wojny, których niemym świadkiem był radziejowicki pałac.

O przewidywanym czasie emisji programu red. Elżbiety Jaworowicz „Sprawa dla reportera” , w którym znajdzie swoje miejsce ten temat poinformujemy w późniejszym czasie.

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.