Spektakl finałowy Warsztatów Teatralnych Andrzeja Seweryna

W roku 2014 w radziejowickim Pałacu odbyła się pierwsza edycja warsztatów teatralnych prowadzonych przez Andrzeja Seweryna – wybitnego aktora, wyróżnionego wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym francuską Legią Honorową i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, obecnie piastującego stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie. Doskonałe efekty pracy, zadowolenie i uczestników i prowadzącego, pozwoliło nam włączyć na stałe warsztaty do kalendarza wydarzeń artystycznych odbywających się w Radziejowicach.

Zajęcia skierowane są do absolwentów wyższych szkół teatralnych. Każda edycja poświęcona jest pracy nad tekstami innego autora. Podczas tegorocznej, czwartej już, edycji warsztatów materiałem do pracy młodych aktorów pod okiem Mistrza staną się teksty dramatów Sławomira Mrożka. Ich język, pozornie prosty, w rzeczywistości pełen aluzji, stylizacji i prawd ukrytych w groteskowych dialogach stanowi dla aktora duże wyzwanie. Wymaga czujności, by nie popaść w przesadę, nie dać „ponieść się” satyrze i nie zagubić drugiego dna tekstu. W twórczości Sławomira Mrożka pod płaszczem subtelnego żartu kryje się bowiem bolesny obraz ludzkich wynaturzeń i absurdów wpisanych w funkcjonowanie społeczeństwa. Sześciodniowy kurs zostanie zakończony otwartym dla publiczności pokazem efektów pracy podczas warsztatów. Dodatkiem do zajęć praktycznych  będą wykłady dotyczące różnych aspektów twórczości Sławomira Mrożka: „Aktualność Mrożka”- wykład wygłosi krytyk teatralny, dramaturg Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – Janusz Majcherek, „Mrożek by tego nie wymyślił czyli kilka uwag o rzeczywistości” – wykład wygłosi filozof dr Jan Zamojski. (za www.takijestem.org)

Serdecznie zapraszamy na spektakl podsumowujący pracę młodych artystów, który zostanie zaprezentowany  radziejowickiej publiczności w piątek, 25 sierpnia 2017 r., o godzinie ósmej wieczorem. Zgodnie z tradycją warsztatów będzie to widowisko plenerowe.

Do zobaczenia w Radziejowicach!