SŁAWOMIR HOLLAND w przedstawieniu „NIC NOWEGO POD SŁOŃCEM”

W piątek, 14 października 2022 roku, o godz. 19.30, serdecznie zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na kabaret w wykonaniu Sławomira Hollanda pt. „Nic nowego pod słońcem”.

W programie teksty autorów dwudziestolecia międzywojennego: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Bolesław Leśmian, Jerzy Jurandot, Oskar Kanitz, Benedykt Hertz, Marian Hemar, Konstanty Ildefons Gałczyński.

Scenariusz i „życzliwe oko”– Jacek Bursztynowicz, który tak pisał o przedstawieniu „Nic nowego pod słońcem”: „Znamy się ze Sławkiem Hollandem od wielu lat, wykonaliśmy wspólnie parę artystycznych prac, sądzę więc, że mogę powiedzieć o nim coś, co nie będzie tylko zdawkowym komplementem. To, co Sławek prezentuje, a do czego ja w pewnym stopniu (jako scenarzysta i “życzliwe oko“) przykładam rękę, to prawie zapomniany element aktorskiego rzemiosła. Aby stanąć samodzielnie przed publicznością, w bezpośrednim z nią kontakcie, trzeba przede wszystkim mieć coś do powiedzenia, a poza tym – trzeba to coś umieć powiedzieć. To co Sławek ma do powiedzenia, to znakomite utwory literatury dwudziestolecia międzywojennego, dziś powiedzielibyśmy hity literackie (liryka i satyra wybitnych autorów). Całość spięta jest komentarzem, konferansjerką, refleksją: myślę, że niegłupią, i myślę, że zabawną. Więcej nie powiem, bo jestem w dużym stopniu autorem tej części spektaklu.
Tak więc to, co Sławek ma do powiedzenia, na pewno stanowi o atrakcyjności programu, ale to byłoby za mało, gdyby nie …  No właśnie, gdyby nie to, jak to mówi. Nie przemawia do nas, nie recytuje, nie występuje, ale rozmawia, przedstawia swój punkt widzenia i – co równie ważne – czaruje nas swoim wdziękiem nieco zawstydzonego, kulturalnego i eleganckiego inteligenta. Spontanicznie i brawurowo, lirycznie i refleksyjnie dzieli się z nami przemyśleniami na temat motywu przewodniego spektaklu, który brzmi – NIC NOWEGO POD SŁOŃCEM”.

Sławomir Holland – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W 1984 ukończył studia na PWST we Wrocławiu, a dyplom obronił w 1988. Był aktorem teatrów: Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz teatrów w Warszawie: Teatru Popularnego, Teatru Ateneum, Teatru na Woli. Wystąpił w ponad stu filmach i serialach. Ma w dorobku wiele ról teatralnych. Pisali o nim między innymi:
Krzysztof Pysiak  w „Zwierciadle” (w recenzji z „Rewizora” i „Ślubu” w kieleckim teatrze): „Spośród aktorów … chciałbym wymienić tylko jednego – Sławomira Hollanda. Grając Chlestakowa i Henryka, a więc role bardzo różne, zdołał pokazać, zwłaszcza w „Ślubie„, dobry warsztat i prawdziwy talent. Jest to aktor, którego nie powstydziłaby się żadna ze scen warszawskich.”
Anna Turowiec w miesięczniku „Teatr”: „Kolejną premierą był Molierowski „Mieszczanin szlachcicem…” oto pan Jourdain znakomicie grany przez Sławomira Hollanda… O kolejnej premierze wiele mówić nie będę… Mowa o farsie Francisa Vebera – „Kolacji dla głupca”. I tu, znów w tytułowej roli, nieodparcie komiczny Sławomir Holland”.

W 2010 aktor nagrał czytaną wersję (audiobook) książki Stephena Kinga, „Ręka mistrza”. W 2012 r.  otrzymał „Złoty Liść Retro” za program „Nic nowego pod słońcem” oraz Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu „Mono w Manu” za „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”. Wykonuje również monodram pt. „Życie Jadzi według mnie”.