Recital Konrada Skolarskiego

Trzynasty wieczór festiwalowy cieszył się ogromną popularnością wśród radziejowickiej publiczności. Pierwszy z piątkowych koncertów – recital Konrada Skolarskiego zgromadził w Nowym Domu Sztuki ponad 400 osób.

Dla młodego pianisty koncert na I Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa był ostatnim koncertowym przystankiem przed jednym z ważniejszych, europejskich konkursów muzycznych. W Sali Wielkiej Nowego Domu Sztuki nie zmieścili się wszyscy, którzy chcieli wysłuchać koncertu w wykonaniu młodego pianisty. Z pewnością jednak nikt się nie zwiódł – Konrad Skolarski, w trudnym repertuarze, pokazał się jako znakomity interpretator muzyki romantycznej i współczesnej. Ze szczególnym aplauzem publiczności spotkało się wykonanie Skolarskiego Ballady g-moll Fryderyka Chopina.

Konrad Skolarski urodził się w 1980 roku w rodzinie muzyków. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat pod kierunkiem Marka Mizery. W latach 1995-1998 uczył się w klasie Janusza Olejniczaka. Mając 9 lat wykonał Koncert f-moll J.S. Bacha z orkiestrą kameralną Concerto Avenna. Potem wielokrotnie występował jako młody wirtuoz w Filharmonii Narodowej podczas niedzielnych koncertów dla młodzieży. W wieku 13 lat został laureatem Konkursu Młodych Pianistów im. L. Stefańskiego.

W 1997, jako jedyny Europejczyk, brał udział w Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim pod hasłem „Pianiści jutra” w Hamamatsu, zorganizowanym przez Japan Music Foundation i Hiroko Nakamurę. Swoje umiejętności pogłębiał na lekcjach mistrzowskich u takich znakomitości światowej pianistyki jak: Alexander Jenner, Sergio Perticarolli, Hiroko Nakamura, John O`Connor, Oxana Yablonskaya oraz Vladimir Krainev.
W 2001 zajął pierwsze miejsce na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Hiszpanii.

Studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie Olgi Rusiny, w 2007 ukończył studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie Alicji Palety-Bugaj, a obecnie kontynuuje studia mistrzowskie w Hochschule für Musik w Kolonii w klasie Pavla Gililova.