Recital fortepianowy Łukasza Byrdego

W piątkowy wieczór, 27 lutego 2015 odbył się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach recital fortepianowy utalentowanego, młodego pianisty Łukasza Byrdego.
Ten wyjątkowy wieczór był inauguracją całego cyklu koncertów wybitnych pianistów przygotowujących się do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Pałac w Radziejowicach, wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, wspiera młodych, polskich pianistów uczestników tegoż konkursu.
Łukasz Byrdy jest studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. Mimo młodego wieku jest laureatem licznych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz stypendystą międzynarodowych kursów muzycznych. W sierpniu 2014 roku brał udział w kursie mistrzowskim dla młodych pianistów organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wraz z Domem Pracy Twórczej w Radziejowicach. W ramach kursu uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez Janusza Olejniczaka.
W ubiegłym roku został laureatem X Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” organizowanego przez Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego. Pianista otrzymał jednocześnie przyznaną przez Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach Nagrodę Specjalną w postaci pobytu studyjnego oraz koncertu w radziejowickiej sali koncertowej.
Piątkowy recital chopinowski był zwieńczeniem pobytu, w trakcie którego pianista doskonalił swój muzyczny warsztat. Dla radziejowickiej publiczności pianista wykonał specjalnie na tę okazję przygotowany program. Wieczór był jednocześnie hołdem złożonym Chopinowi w jego dwustu piątą rocznicę urodzin.
Owacje na stojąco, jakie otrzymał Łukasz Byrdy po zakończeniu recitalu były wyrazem niekłamanego podziwu publiczności dla jego talentu oraz wdzięczności za zabranie w artystyczną podróż w przepiękny świat muzyki Fryderyka Chopina, którą młody wirtuoz poprowadził w sposób niezapomniany. Artysta urzekł publiczność świeżym podejściem do muzyki i młodzieńczą energią, która emanowała z jego gry. Mamy przekonanie, że pianista zdobędzie laury na tegorocznym XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina.