Joachim Mencel – Brooklyn Eye

12 lutego 2021 r., godz. 19.00, Nowy Dom Sztuki, koncert z udziałem publiczności transmitowany online

Świat sztuk plastyczny i świat muzyki, w której solą jest wolność improwizacji, to one podadzą sobie ręce z okazji 91 urodzin Józefa Wilkonia. Przed rokiem urodzinowe spotkanie w Radziejowicach uświetnił Piotr Baron, tym razem uczyni to Joachim Mencel.

To aktualnie jeden z najbardziej intrygujących jazzmanów, muzyków – wizjonerów, wirtuoz fortepianu, od ponad trzech dekad podążający własną artystyczną drogą, w której jednakowo ważna jest wpisana w jej genotyp wolność tak typowa dla jazzu jak również duchowość i innowacja.

Mencel swoją karierę zbudował na fundamencie gruntownego wykształcenia muzycznego i pasji. Absolwent onegdaj jedynego w Polsce Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach,  szybko stał się muzykiem, o którego zabiegali jazzmani nie tylko z polskiego TOP-u. Dość wspomnieć, że Joachim Mencel grał z takimi gigantami jak Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, David Friedman, Eddie Henderson, Ronnie Burrage, Charlie Mariano, Rufus Reid, Nigel Kennedy, Terry Clarke, Zbigniew Namysłowski, Vitold Rek, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak, Mietek Szcześniak. W 2019 roku w Nowym Jorku, jak mówi, zrealizował swoje życiowe marzenie, i ramię w ramię z takimi mistrzami jak Steve Cardenas, Scott Colley i Rudy Royston, nagrał wydany przed kilkoma miesiącami album „Brooklyn Eye”. Płyta szybko przysporzyła mu znakomitych recenzji, w tym tytuł albumu roku 2020 prestiżowego magazynu „High Fidelity”, trafiła na playlisty rozgłośni radiowych na całym świecie. Zapewne zasługa tutaj artystycznej szczerości, unikanie stylistycznej kalki, poszukiwanie własnego brzmienia. Joachim Mencel w poszukiwaniu czegoś, co nazywamy „osobistym podpisem”, jedynego i niepowtarzalnego brzmienia, od lat zgłębiał tajemnicę gry na lirze korbowej i szukał możliwości zaanektowania jej na potrzeby jazzu. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, bowiem wykorzystana przepięknie na „Brooklyn Eye” wprowadza nas do nowego świata. I to zostało dostrzeżone.

Wystarczy posłuchać duetu Mencel-Steve Cardenas -Photosynthesis czy podobnego collage barwy w zagranym przez cały kwartet Come Holy Spirit, aby zauważyć, że mamy do czynienia z nową jakością. I tu docieramy do istoty sztuki, w której innowacyjność, niepowtarzalność stanowią o tym, że coś nosi stygmat artyzmu, w odróżnieniu od odtwórstwa czy (choćby najdoskonalszej) kopii. Słuchając Brooklyn Eye mamy wielki komfort niemożności porównania tego albumu do czegokolwiek, co słyszeliśmy wcześniej.”. (Jazz Forum)

Fakt, że koncert połączy dwa pozornie odległe światy, w których obowiązują odmienne języki artystycznego wyrazu, czyni z radziejowickiego wydarzenia to „coś”, co koniecznie trzeba wpisać w kalendarzu. Obaj bohaterowie wieczoru genialnie łączą to co w sztuce nowoczesne, odkrywcze z poszanowaniem, wręcz pielęgnowaniem polskiej kultury i rodzimej tradycji przy jednoczesnej negacji wtórności i konformizmu.

I zapewne to sprawia, że zarówno sztuka szacownego Jubilata jak i frazy pianisty przywracającego kulturze masowej instrument szerzej znany dzięki postaci Wernyhory z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, zaskarbiają sobie nasze serca. 

Piotr Iwicki

W związku z radosnymi informacjami o możliwości zaproszenia publiczności do sali koncertowej, zachęcamy do osobistego udziału w koncercie piątkowym (12 lutego). Wprawdzie czekamy jeszcze na rozporządzenie regulujące zasady uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, ale już teraz zapraszamy do zgłaszania chęci udziału w koncercie na adres: rezerwacje@palacradziejowice.pl. W odpowiedzi otrzymacie Państwo dokładne informacje. Ilość miejsc ograniczona; o przyjęciu rezerwacji decydować będzie kolejność zgłoszeń. Koncert odbędzie się z uwzględnieniem wytycznych sanitarnych.

Transmisja na kanale Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach w serwisie Youtube oraz na profilu instytucji na Facebooku.
 

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:
www.palacradziejowice.pl/zasady

 

Koncert odbędzie się w ramach cyklu Radziejowickich Wieczorów Jazzowych.

 

Partnerem medialnym wydarzenia jest JazzForum