Perły muzyki polskiej

Nie od wczoraj wiadomo, że w muzyce klasycznej sięganie do folkloru wiąże się z fascynacją dawnością, specyfiką i prostotą muzyki ludowej.

Jej własne, autonomiczne piękno może być pierwszą przyczyną zainteresowania profesjonalnego twórcy. Choć utwory polskich kompozytorów pisane są głównie na instrumentarium klasyczne, swoim bogactwem fakturalnym i przestrzennym zachęcają do poszukiwania dla nich innych barw a przez to wartości brzmieniowych. Poprzez zestawienie dźwięków  klasycznych z ludowymi powstaje artystyczny przekaz adresowany do bardzo szerokiego grona odbiorców, ulokowanego we współczesnej rzeczywistości.

Koncert jest podróżą po świecie polskiej muzyki ludowej i klasycznej, od epoki średniowiecza po współczesność. Przedstawione zostaną dzieła takich kompozytorów jak Fryderyk Chopin czy Stanisław Moniuszko, oraz utwory ludowe z różnych  zakątków Polski, zaaranżowane na instrumenty klasyczne, ludowe i dawne.

Improwizacja jest tutaj źródłem, które łączy wszystkie elementy w całość a  wynika przede wszystkim z inspiracji muzyką wybitnych kompozytorów polskich oraz rytmów i melodii polskiej wsi. W ten oto sposób program „Perły muzyki polskiej” tworzy jednolitą całość o nowatorskim charakterze.

Wykonawcami koncertu będą:
Maria Pomianowska
Katarzyna Gacek-Duda
Aleksandra Kauf-Tyrała
Mingjie Yu
Hubert Giziewski
Wojciech Lubertowicz
Sebastian Wypych

Gościem specjalnym będzie instrumentalistka z Chin, grająca na zheng- chińskiej cytrze. Obecnie przebywa w Polsce na stażu u prof. Marii Pomianowskiej, ucząc się polskich oberków, mazurków i pieśni.

 

Uwaga: W wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:
www.palacradziejowice.pl/zasady