„Pan Tadeusz w Radziejowicach” – księgi Jedenasta i Dwunasta

Długimi oklaskami na stojąco zakończył się cykl spektakli „Pan Tadeusz w Radziejowicach”. W ostatnim spektaklu, rozgrywanym na tle pałacu Andrzej Seweryn przeczytał księgi: jedenastą – Rok 1812 i dwunastą – Kochajmy się. Januszowi Olejniczakowi towarzyszył kwintet I Solisti di Varsavia.

Przez sześć kolejnych wieczorów, pomiędzy 2 a 9 lipca 2009 roku, festiwalowa publiczność uczestniczyła w cyklu niezwykłych spektakli „Pan Tadeusz w Radziejowicach”. Festiwalowe wieczory z Mickiewiczowską epopeją cieszyły się wielką popularnością widowni, zebrały także bardzo dobre recenzje prasowe. Doskonałe recytacje Andrzeja Seweryna podkreślane pięknem radziejowickiej przyrody i muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka, któremu w pierwszym i ostatnim wieczorze towarzyszył kwintet I Solisti di Varsavia, sprawiły, że nawet dokuczliwy chłód nie był w stanie zniechęcić teatromanów do przybycia do Radziejowic.

Realizowany według pomysłu, kierowanej przez Przemysława Basińskiego, Fundacji Verba Sacra z Gdańska „Pan Tadeusz w Radziejowicach” z pewnością pozostanie w pamięci widzów na długie lata. Bezpośrednia transmisja z każdego ze spektakli, prowadzona przez internetowe radio Wnet.pl sprawiła, że ta cześć publiczności, która nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu tu – na miejscu w Radziejowicach – miała możliwość obserwowana go przez Internet. Cykl radziejowickich spektakli wyreżyserował Mariusz Malec.