Pamięć i zapomnienie

Jest pamięć wydarzeń odległych, których ślady są już tylko dostępne w muzeach, spisane na kartach książek. Jest też pamięć wydarzeń, które nadal składają się na część naszej współczesności. Tak długo są jej częścią, jak długo żyją wśród nas osoby w nich uczestniczące.
Jest pamięć wielka, powszechna, pamięć wydarzeń, które na naszych oczach zmieniały świat: Sierpień ’80, upadek Muru Berlińskiego, atak na wieże World Trade Center.
Są wydarzenia, które obserwować można było za pośrednictwem mediów, dziejące się w skali miasta, regionu, kraju. Czasem ważne, czasem, jak okazywało się później, błahe i przemijające. Pamięć obserwatorów.
Jest wreszcie pamięć osobista, pamięć uczestników. Jeszcze dziś spotykamy wokół siebie powstańców warszawskich, więźniów obozów sowieckich i nazistowskich, ale też uczestników strajków z roku 80. Ich świadectwo ma w sobie cechę niepodważalności, osobistego udziału, własnego przeżycia.
W 2014 roku doszło do niezwykłego spotkania trzech osób: Mirosława Gosiewskiego świadka, Martina Pollacka austriackiego pisarza badającego historię swojej rodziny i Bogumiła Mrówczyńskiego, dyrektora Domu Pracy Twórczej, któremu przypadła w udziale rola strażnika pamięci wydarzeń. Mirosław Gosiewski uczestniczył w ekshumacji ofiar mordu z września 1944 roku w Radziejowicach. Martin Pollack na podstawie własnych badań odkrył, że osobą odpowiedzialną za tę zbrodnię jest jego ojciec, funkcjonariusz SS, dowódca oddziału specjalnego. Dzięki nim na jaw wyszły wydarzenia, o których przez dziesiątki lat nikt nie pamiętał, nie wspominał. Dlaczego? Ofiarom odebrano imiona i nazwiska. Ich rodzinom miejsce pamięci. Na zawsze. Pozostała pamięć o wydarzeniu, pamięć o zbiorowej mogile. I pamięć o zapomnieniu.
Coroczne koncerty w Radziejowicach mają przypominać o obowiązku pamięci. Pamięci wydarzeń, o których wiemy z relacji świadków, ale też mają przypominać nam o obowiązku przekazywania prawdy o wydarzeniach, których byliśmy uczestnikami, naocznymi obserwatorami. Wbrew zapomnieniu.
Zenon Butkiewicz

Serdecznie zapraszamy na wieczór upamiętniający rozstrzelanych w radziejowickim parku Polaków  w piątek, 22 września 2017 roku,  o godzinie siódmej wieczorem w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach. Z recitalem chopinowskim wystąpi Janusz Olejniczak. Podczas wieczoru odbędzie się promocja unikatowych wydawnictw płytowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zawierających studyjne nagrania Janusza Olejniczaka.

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Do zobaczenia w Radziejowicach.