Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Józefa Chełmońskiego w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie

6 kwietnia 2016 roku w rocznicę śmierci Józefa Chełmońskiego w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Artysty. Uroczystość poprzedzona była mszą świętą odprawioną w intencji zmarłego 102 lata temu Malarza.

Bazylika Św. Krzyża, w której wnętrzu umieszczono liczne epitafia i tablice upamiętniające naszych wielkich rodaków, m. in.: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Bolesława Prusa, gen. Władysława Sikorskiego wydaje się być naturalnym miejscem pamięci i dla Józefa Chełmońskiego.

Projekt tablicy powstał w 2014 r. – w setną rocznicę śmierci Józefa Chełmońskiego. Data ta widnieje w inskrypcji; dopiero teraz jednak była możliwa realizacja tego przedsięwzięcia. Na płycie upamiętniającej, w kształcie palety malarskiej, wyryto płaskorzeźbę z popiersiem artysty oraz słowa malarza „wszystko, co mam, z naszego dostałem nieba nade mną (…)”, które są cytatem z jego listu do matki, pisanego w Paryżu.

Inicjatorem uroczystości i fundatorem tablicy pamiątkowej jest Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wykonawcą znakomity rzeźbiarz Paweł Pietrusiński.

W uroczystościach wzięli udział: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, z-ca dyrektora Muzeum Narodowego Piotr Rypson, licznie zgromadzona rodzina Artysty oraz wielu innych, którym bliska jest pamięć o Malarzu.