Od Gershwina do Wieniawskiego… już dziś w Radziejowicach!

Wczoraj odgłosy burzy i szum deszczu mieszały się z dźwiękami muzyki. Natura i sztuka współbrzmiały ze sobą. Dzisiaj usłyszymy współbrzmienia stworzone świadomie przez artystów szukających inspiracji w różnych, czasem odległych od siebie źródłach. 

Osoby nieco starsze z grona publiczności zapewne pamiętają zapowiedzi radiowe: gra Orkiestra Taneczna Polskiego Radia pod dyrekcją Edwarda Czernego. Dyrygent, kompozytor, aranżer, którego życiorys mógłby zapewne służyć za kanwę atrakcyjnego filmu ( prosimy zajrzeć do festiwalowego katalogu) stworzył parafrazę utworów mistrza Gershwina.  Andrzej Jagodziński zaś od lat ukazuje nam niezwykłe możliwości płynące łączenia muzyki Chopina i jazzu. Jednakże dziś w Radziejowicach usłyszymy jego oryginalne dzieło Koncert fortepianowy skomponowany na orkiestrę i trio jazzowe. Wzajemne inspiracje czerpane z rozmaitych źródeł, czy będą zaskakiwać, zadziwiać?

Dla równowagi w drugiej części będzie klasycznie: laureatka ubiegłorocznego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego Veriko Tchumburidze wykona, a jakże…II Koncert skrzypcowy patrona konkursu.

 I na koniec informacja wyłącznie dla tych, którzy jeszcze w tym roku na nasz festiwal nie dotarli: koncerty poprzedza krótka gawęda profesora Jerzego Bralczyka o poezji. Gawęda i poezja? – tylko w Radziejowicach i tylko profesor Bralczyk. Prosimy się przekonać.

Niezmiennie zapraszamy do Radziejowic na dziewiątą wieczorem.