Nowy system oświetlenia Nowego Domu Sztuki gotowy!

Z radością informujemy, że Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Kultury zrealizował modernizację oświetlenia roboczego, ekspozycyjnego oraz koncertowego zainstalowanego w budynku Nowego Domu Sztuki.

W ramach zadania zainstalowano:

– 27 szt. nowych lamp ekspozycyjnych z regulowanym odcięciem wiązki światła i zmienną intensywnością poziomu oświetlania. Zastosowany system przesłon kadrujących umożliwia bardzo dokładne prowadzenie konturów oświetlanych dzieł sztuki oraz ich zmianę w przypadku wymiany ekspozycji. Oświetlenie ma temperaturę barwową ok. 2700K i jest w pełni cyfrowo regulowane poprzez system sterujący i komputer PC. Tego rodzaju oświetlenie zainstalowano w obydwu salach Nowego Domu Sztuki oraz w hallu,

– 18 szt. nowych liniowych lamp roboczych nawiązujących stylem do postindustrialnego wystroju budynku. Zamontowano lampy LED o temperaturze barwowej ok. 2700K z płynnie regulowaną jasnością oświetlania w pełni sterowane cyfrowo,

– 10 szt. ruchomych głowic wyposażonych w precyzyjny zmotoryzowany zoom i źródła światła LED COB RGBW, dający możliwość uzyskania różnych kolorów oświetlenia z regulację poziomu intensywności od 0 do 100% i współczynniku oddawania barw na poziomie 80 CRI,

– 18 szt. reflektorów typu „wash” uwypuklających walory architektoniczne pomieszczeń. Lampy, z możliwością zmiany kierunków osi świecenia, nadają wyjątkowy klimat oświetlanych obydwu sal budynku Nowego Domu Sztuki, mają pełną regulację jasności świecenia sterowaną cyfrowo oraz nie emitują promieniowania UV.

– system sterowania oświetleniem budynku Nowego Domu Sztuki, w skład którego wchodzą: komputer zarządzający PC, trzy spersonalizowane 10 calowe dotykowe panele sterujące umieszczone w hallu i obydwu salach budynku oraz zasilacze, drivery, okablowanie, sterowniki oraz pozostałe komponenty sterujące.

Całość systemu oparto na energooszczędnej technologii LED, dostosowano system zasilania i wdrożono pełne bezprzewodowe sterowanie. Oświetlenie wykorzystano już w kilku wydarzeniach artystycznych i w pełni zdaje egzamin podczas koncertów online.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że poprzez realizację tego zadania możemy nadać wyjątkową oprawę wydarzeniom kulturalnym organizowanym przez naszą instytucję a także jesteśmy dumni, że prócz wysokiego poziomu artystycznego organizowanych wydarzeń, wprowadzamy na nowy, wysoki poziom ich oprawę techniczną.

Mamy nadzieję, że uwarunkowania podyktowane pandemią COVID-19 w niedługim czasie ulegną zmianie i pozwolą na osobiste wizyty Państwa w budynku Nowego Domu Sztuki podczas wydarzeń kulturalnych. Z dumą  wtedy będziemy prezentować możliwości nowego systemu oświetlenia, ale póki co zapraszamy na koncerty online, gdzie nasze oświetlenie już prezentuje swoje możliwości. 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.