Muzyka dawna – koncert bożonarodzeniowy

ZWIASTOWANIE - PANTEON, MELOZZO DA FORLÌ, OK. 1438-94

ZWIASTOWANIE – PANTEON, MELOZZO DA FORLÌ, OK. 1438-94

Serdecznie zapraszamy w piątek, 11 stycznia, o godzinie siódmej wieczorem do Nowego Domu Sztuki na Koncert Bożonarodzeniowy Polskiej Opery Królewskiej, podczas którego zabrzmią wybitne dzieła barokowych mistrzów.

Na program składają się utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne o tematyce nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia:

Michel Corrette  Sinfonia VSymphonies en Quatour sur les Noëls
Alessandro Scarlatti Cantata pastorale per nascità di Nostro Signore
Arcangelo Corelli Concerto Grosso op. 6 nr 8 Fatto per la Notte do Natale
Georg Philipp Telemann Was gleicht dem Adel wahrer Christen, TWV 1: 1511

Wśród kompozycji zaprezentowanych podczas koncertu usłyszymy ciekawe zestawienie dzieł reprezentujących ważne dla baroku style narodowe – francuski (Colette), włoski (Scarlatti i Corelli) oraz niemiecki (Telemann), jak również należące do powstałych w tym czasie gatunków, które bez problemu poddawały się opowieści o narodzinach Boga – kantatę, sinfonię czy concerto grosso. Dzieła zabrzmią na instrumentach z epoki lub ich kopiach.

 

Wystąpią:
Marta Boberska – sopran
Justyna Stępień – sopran

oraz
Capella Regia Polona

w składzie:
Krzysztof Garstka – klawesyn, dyrygent
Michał Piotrowski, Kamila Guz – I skrzypce
Ludmiła Piestrak, Joanna Gręziak, Alicja Sierpińska – II skrzypce
Katarzyna Rymuza, Anna Nowak – Pokrzywińska – altówka
Maciej Łukaszuk, Tomasz Frycz – wiolonczela
Grzegorz Zimak – kontrabas
Filip Zieliński – teorba

Marta Boberska – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Janiny Skalik. Od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracuje z wieloma filharmoniami i teatrami w kraju m.in. Teatrem Narodowym, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Powszechnym w Warszawie oraz Łotewską Operą Narodową. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m.in. utwory kameralne i oratoryjno-kantatowe. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej oraz muzyki filmowej m.in. do filmów Andrzeja Wajdy i Agnieszki Holland. Czterokrotnie nominowana do Paszportów „Polityki” oraz Fryderyków.

Justyna Stępień – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Od roku 1992 koncertuje na najważniejszych scenach i festiwalach w kraju i zagranicą Śpiewała pod batutą takich dyrygentów jak: Enrico de Mori, Helmuth Rilling, Grzegorz Nowak, Antoni Wicherek, Władysław Kłosiewicz, Ruben Silva, Kai Bumann, Zbigniew Graca, Tadeusz Karolak, Przemysław Fiugajski, Jan Miłosz Zarzycki, Jacek Rogala, Andrzej Borzym, Paweł Kos-Nowicki, Dariusz Waszak, Włodzimierz Porczyński, Ryszard Zimak, Tomasz Radziwonowicz. Współpracowała z wybitnymi reżyserami: Kazimierzem Dejmkiem, Jerzym Grzegorzewskim, Jacquesem Lassalle, Ryszardem Perytem, Michałem Znanieckim, Jarosławem Kilianem, Małgorzatą Dziewulską, Jitką Stokalską czy Maciejem Witkiewiczem.

Capella Regia Polona – powołany we wrześniu 2018 roku przez dyrektora Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszarda Peryta zespół instrumentów dawnych. Repertuar zespołu obejmuje muzykę polskiego i europejskiego baroku, począwszy od przełomu XVI i XVII wieku. Wśród wykonywanych utworów znajdują się zarówno dzieła oratoryjno-kantatowe i opery, jak również muzyka instrumentalna. W skład zespołu wchodzą młodzi i utalentowani instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, grający na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Muzycy współpracują z najlepszymi polskimi, jak i zagranicznymi zespołami. Funkcję kierownika muzycznego zespołu pełni wybitny klawesynista – Krzysztof Garstka.

Serdecznie zapraszamy w piątek, 11 stycznia, o godzinie siódmej wieczorem do Nowego Domu Sztuki!

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami.