Muzyczny tydzień w Radziejowicach

Choć lato w pełni, to Dom Pracy Twórczej nie zwalnia tempa. Ten, kto odwiedził w ostatnim tygodniu radziejowicki park mógł usłyszeć obezwładniającą falę dźwięków. Wszystko to za sprawą aż trzech kursów, które gościliśmy równocześnie: Mistrzowskiego Kursu Techniki i Interpretacji Wokalnej prof. Ryszarda Karczykowskiego, kursu skrzypcowego pod opieką dr hab. Katarzyny Bąkowskiej oraz międzynarodowego kursu wiolonczelowego pod kierunkiem prof. Tomasza Strahla.

Kurs skrzypcowy gościł w Radziejowicach już po raz kolejny. Przeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych, którzy pod okiem Katarzyny Bąkowskiej, Franciszka Jesionowskiego oraz Ewy Pomianowskiej w okresie wakacyjnym szlifują swoje umiejętności. W tym roku profesorowie prowadzący zajęcia gry na skrzypcach wzmocnili także kadrę międzynarodowego kursu dla młodych wiolonczelistów, którzy do Domu Pracy Twórczej przyjechali (już po raz drugi!) aż z Chin. Kurs przeznaczony był dla najmłodszych: uczestnicy mieli od sześciu do szesnastu lat, na co dzień kształcą się na zajęciach odbywających przy Uniwersytecie Ludowym w Pekinie.

Dźwięki instrumentów smyczkowych przeplatały się z ariami i pieśniami w wykonaniu uczestników kursu prof. Ryszarda Karczykowskiego, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Kursy odbywają się w trybie indywidualnym, każdy ze studentów oddzielnie pracuje nad utworami pod okiem Profesora. Niech nie zwiedzie nas status „uczestników kursu”. Pod okiem Maestro doskonalą warsztat tylko najlepsi śpiewacy, z sukcesami występujący na scenach w Europie i poza jej granicami.

Radziejowicką tradycją jest prezentacja uczestników wszystkich kursów, nie tylko mistrzowskich. 19 lipca odbył się koncert wieńczący kurs wiolonczelowy, natomiast dzień później, 20 lipca, mogliśmy podziwiać uczestników kursu prof. Karczykowskiego.

W czwartek na scenie Nowego Domu Sztuki zaprezentowali swoje umiejętności wszyscy młodzi wiolonczeliści z Chin. Jak zgodnie podkreślali pedagodzy oraz koordynatorka mistrzowskiego kursu, Monika Karpińska-Krystek, poczynili oni ogromne postępy. Tydzień spędzony w Radziejowicach był niezwykle intensywny, a ich pasja i chęć nauki sprawiała, że zajęcia odbywały się do późnych godzin wieczornych. Dla wielu były to także zajęcia przełomowe – najmłodsi kursanci po raz pierwszy mieli okazję zagrać z akompaniamentem. Podczas koncertu usłyszeliśmy nie tylko wykonania solowe, ale także trio, kwintet oraz całą orkiestrę. Wszystkie utwory ćwiczone były już w Radziejowicach, zatem młodzi muzycy mieli zaledwie tydzień na ich opanowanie. Wykonania może nie były perfekcyjne, ale widząc tak wielkie zaangażowanie, skupienie oraz brak strachu przed publicznością to tylko kwestia czasu, kiedy ich talent rozkwitnie. Przed nami wystąpiły w końcu jeszcze dzieci, które nie tylko drogę artystyczną, ale także większą część edukacji mają jeszcze przed sobą. Warto podkreślić, że młodzi muzycy nie mieli do dyspozycji własnych instrumentów, ale te wypożyczone już w Polsce. Należy im się tym większe uznanie, ponieważ „zaprzyjaźnienie” się z nimi wymagało dodatkowego wysiłku i pracy.

Wydawałoby się, że czwartkowy koncert był jednym z wielu wieńczących kursy mistrzowskie odbywające się w Radziejowicach. Jednak obserwowanie tak młodych muzyków (nie zapominajmy, że najmłodsi uczestnicy mieli sześć lat!), którzy z tak wielką energią i zapałem podchodzą do ćwiczeń, nie rozpraszając swojej uwagi i nie zważając na zmęczenie powinno być dla nas wszystkich wielką inspiracją. Jeśli tylko nie zboczą z ustalonej drogi z pewnością jeszcze o nich usłyszymy.

Drugi dzień należał do muzycznych „wyjadaczy”, czyli uczestników kursów wokalnych prof. Ryszarda Karczykowskiego. W Radziejowicach zaprezentowali różnorodny repertuar, wybierając arie, w których czują się najlepiej, dzięki czemu wieczór był muzyczną podróżą przez różne emocje i języki. Paula Maciołek, Daria Proszek, Aleksandra Szmyd, Katarzyna Nowosad, Agnieszka Kadłubowska, Barbara Kaczyńska, Adam Nacewicz, Anna Choczaj – Trzaskowska oraz Ewa Menaszek zabrali nas w kosmopolityczną podróż przez arie i pieśni, znane i mniej znane. Było więc i wzruszająco i zabawnie i dramatycznie, ale przede wszystkim: wspaniale, a drobne zabiegi reżyserskie zastosowane przez śpiewaków sprawiły, że podczas każdego występu otrzymaliśmy zamkniętą narracyjnie kompozycję. Nie można zapominać o pianistach: Krzysztofie Trzaskowskim oraz Pawle Sommerze. Nie są to bowiem „tylko” akompaniatorzy, ale równorzędni ze śpiewakami muzycy, którzy wraz z nimi tworzą jedną, spójną całość.

Profesor Karczykowski często podkreśla, jak ważne w pracy śpiewaka są sprawy fundamentalne: libretto i muzyka. „O to chyba nam chodzi: żeby pięknie posłuchać i wiedzieć, o czym się śpiewa. Wiedzieć, co się przedstawia”. Ten wielki szacunek dla kompozycji i poczucie, że artysta wchodząc na scenę opowiada widzom pewną zamkniętą historię doskonale było widać (a właściwie słychać) podczas piątkowego koncertu w Nowym Domu Sztuki. Sam koncert wzbogaciła rozmowa gospodarza wieczoru, Jerzego Kisielewskiego, z Maestro o roli mentora w życiu nie tylko artystycznym.

Studentów prof. Karczykowskiego jak zwykle podziwiały osobistości świata muzyki. Tym razem na widowni zasiedli: prof. Ryszard Zimak – dyrygent, były rektor Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie, Dariusz Machej – solista Warszawskiej Opery Kameralnej współpracujący z Teatrem Wielkim Operą Narodową oraz Witold Żołądkiewicz – solista współpracujący m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową, Polską Operą Królewską i Operą Krakowską. Co ważne, obaj śpiewacy także kształcili się pod okiem Maestro Karczykowskiego, co dowodzi, że jest to najlepszy sposób, aby błyszczeć na najważniejszych scenach operowych.

Cieszymy się, że Dom Pracy Twórczej jest miejscem tak inspirujących spotkań, sławą wykraczających poza kontynent. I ci najmłodsi i ci już uznani są zawsze chętnie i z ogromną radością witani w pałacu. Bo jedno wiadomo na pewno: jeśli chce się zawojować muzyczne sceny trzeba zacząć od tej w Radziejowicach.

Tekst: Agnieszka Romańska
Foto: Agnieszka Romańska, Zuzanna Milewska

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.