Mistrzowski Kurs Techniki i Interpretacji Wokalnej prof. Ryszarda Karczykowskiego

Prof. Ryszard Karczykowski

W dniach 3 – 9 lutego Pałac w Radziejowicach gościł młodych adeptów sztuki wokalnej, którzy doskonalili swój warsztat artystyczny pod okiem jednego z najwybitniejszych polskich śpiewaków – Ryszarda Karczykowskiego. Kursy odbywają się w trybie indywidualnym, każdy ze studentów oddzielnie pracuje nad utworami pod okiem Profesora. Jest to także czas, podczas którego można wysłuchać rad i uwag na dalszą artystyczną drogę.

Profesor Ryszard Karczykowski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku u Haliny Mickiewiczówny oraz reżyserię muzyczną w Musikhochschule Hanns Eisler w Berlinie. Był solistą kolejno: Teatru Muzycznego w Szczecinie (1965-69), Landestheater w Dessau (1969-74), opery w Lipsku (1974-76), opery w Dreźnie (1977), Covent Garden w Londynie (od 1977), opery we Frankfurcie nad Menem (od 1977), Staatsoper oraz Volksoper w Wiedniu (od 1979), Deutsche Oper w Berlinie (od 1980). Po występie w „Traviacie” Giuseppe Verdiego podczas Festiwalu Aix-au-Provence w 1976 oraz w „Zemście nietoperza” Johanna Straussa pod batutą Zubina Mehty w Covent Garden w 1977 rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.

Koncertował w największych salach Europy, Azji i obu Ameryk wraz z najsławniejszymi śpiewakami: m.in. z Ileaną Cotrubas, Kiri Te Kanawa, Hermannem Preyem, Agnes Baltsa, Sylvią Sass, Placido Domingo. Jest profesorem klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie, a kursy mistrzowskie prowadzi w wielu krajach Europy i w Azji, zasiada także w jury międzynarodowych konkursów.

W latach 2003-2006 był dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej, od 2006 do 2008 pełnił tę samą funkcję w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Ryszard Karczykowski w 1980 otrzymał prestiżowy tytuł „Kammersänger”, w 1992 tytuł doktora honoris causa London Institute for Applied Research, w 1998 z rąk Prezydenta RP tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. W 2002 został odznaczony Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, w 2011 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Kurs odbywa się corocznie i przeznaczony jest dla absolwentów wyższych szkół muzycznych z kraju i z zagranicy. W trosce najwyższy komfort pracy i efektywność zajęć bierze w nich udział maksymalnie 12 osób. Kwalifikacja następuje na podstawie przesłanego demo na płycie CD lub DVD. Sesja letnia planowana jest w dniach 7 – 14 lipca 2019r.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 46 8577175 wew. 128 lub drogą mailową: z.milewska@palacradziejowice.pl