Letni Festiwal koncertowo

W środę w namiocie festiwalowym odbył się piąty z kolei wieczór artystyczny. Na zaproszenie Domu Pracy Twórczej wystąpiła Kaliningradzka Orkiestra Kameralna pod batutą Alexandra Andreeva, która jest już znana radziejowickiej publiczności, przed którą występowała kilka lat temu, podczas piątej edycji festiwalu. Towarzyszył im Marcin Zdunik na wiolonczeli w pierwszej części wieczoru oraz skrzypaczka Paulina Sokołowska w drugiej części.

Orkiestra z Kaliningradu rozpoczęła wieczór Divertimentem D-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, które kompozytor stworzył mając szesnaście lat. Pomimo tak młodego wieku udało mu się w utworze zawrzeć to, co możemy nazwać charakterystycznym stylem mozartowskim: wcielenie klasycznych kanonów piękna, opartych na umiarze i symetrii. Jak sama nazwa wskazuje (włoskie „divertimento” oznacza rozrywkę) Divertimento powstało jako utwór rozrywkowy. Na pierwszy rzut ucha wydaje się, że jest on niezbyt skomplikowany, za to pełen polotu i lekkości. Niech nie zwiodą nas jednak pozory, ponieważ jest to muzyka z niesłychaną wprost głębią emocjonalną i symboliką, którą doskonale oddała orkiestra z Kaliningradu.

W przeciwieństwie do sonat i kwartetów fortepianowych kompozycje koncertowe Josepha Haydna są trochę w cieniu dokonań Mozarta i Beethovena. Wczorajszy koncert pokazał, że są równie doskonałe. Marcin Zdunik wykonujący I Koncert Wiolonczelowy C-dur udowodnił, że jest jednym z najlepszych wiolonczelistów w kraju. Warto zaznaczyć, że Haydn napisał ten utwór dla jednego z ówczesnych wirtuozów, Josepha Weigla, w związku z czym jest on najeżony technicznymi trudnościami i daje wiolonczeliście duże pole do popisu.

Na środowy wieczór Paulina Sokołowska wybrała kompozycje mało popularnego w Polsce Feliksa Janiewicza. On sam był równocześnie genialnym skrzypkiem i pisane przez siebie dzieła dostosowywał do własnych, niezwykle wysokich umiejętności. Jak okazało się w środowy wieczór Paulina Sokołowska w niczym nie ustępuje Janiewiczowi. Świetne wykonanie, a równocześnie niezwykła skromność i poczucie humoru artystki porwała publiczność. Warto zaznaczyć, że Paulina Sokołowska jest też niesłychaną erudytką muzyczną: to ona jest autorką esejów w katalogu festiwalowym.
Dzisiejszy wieczór należał będzie do dzieł Zygmunta Koniecznego. Koncert uświetni obecność kompozytora. Serdecznie zapraszamy jak zwykle na 21.00 do namiotu festiwalowego!

 

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.