Kwintet Zbigniewa Namysłowskiego

Scena Pałacu w RadzZbigniew Namysłowskiiejowicach kojarzy się głównie z muzyką klasyczną, jednak pozostaje otwarta na wszystkie gatunki muzyki na najwyższym poziomie artystycznym. W sobotę, 23 maja 2015 r., w namiocie festiwalowym radziejowickiego Pałacu mogliśmy uczestniczyć w prawdziwej uczcie jazzowej, którą zaserwował kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Zespół przypomniał najsławniejsze utwory jazzmana inspirowane polskim folklorem i muzyką ludową, z „Obermajstrem” na czele.
Nie bez powodu koncert odbył się w namiocie festiwalowym. Jest to największa radziejowicka scena, mogąca pomieścić kilkuset widzów. Zgodnie z przewidywaniami koncert legendy muzyki zgromadził prawie pięciuset słuchaczy. Mogli oni także podziwiać fotograficzne portrety najwybitniejszych polskich aktorów autorstwa Macieja Kłosia. Wybitni aktorzy byli doskonałym towarzystwem dla wybitnych muzyków na scenie.
Zbigniew Namysłowski od zawsze uwielbia pracować z młodymi muzykami. Kwintet tworzą Jacek Namysłowski, który gra na puzonie, pianista Sławek Jaskułke, basista Paweł „Pszczoła” Puszczało i grający na bębnach Grzegorz Grzyb. Zbigniew Namysłowski pomiędzy kolejnymi utworami zamieniał saksofon altowy na sopranowy, jak na prawdziwego multiinstrumentalistę przystało. Doskonałe, pełne pasji solówki wywoływały entuzjazm słuchaczy i nagradzane były rzęsistymi brawami. Brawa nie pozwoliły także zejść muzykom ze sceny i nie mogło obejść się bez bisu.Wydarzenie odbyło się z okazji obchodów jubileuszu dwudziestolecia Geotermii Mazowieckiej. Warto zaznaczyć, że firma od wielu lat wspiera działania Pałacu, stając się sponsorem licznych imprez kulturalnych w Radziejowicach. Także teraz, dzięki jej mecenatowi, mogliśmy gościć jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów, którego płyty „Winobranie” (1973) oraz „Kuyaviak goes Funky” (1975) zostały uznane za jazzowe płyty wszech czasów przez magazyn „Jazz Forum”, a płyta „Lola” (1964) była pierwszą polską płytą jazzową wydaną zagranicą (w wytwórni DK, dla której nagrywali m.in. The Rolling Stones).