Jesienna Mistrzowska Akademia Improwizacji Jazzowej Adama Makowicza

Radziejowice, 6 – 13 listopada 2020r.

Adam Makowicz, fot. Marcin Żurawicz

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zaprasza na kurs mistrzowski, który poprowadzi wybitny pianista jazzowy – Adam Makowicz, dołączający w tym roku do grona znakomitych artystów-pedagogów, jak Maestra Iwona Sobotka oraz prof. Ryszard Karczykowski, którzy od lat spotykają się w Radziejowicach dzieląc się wiedzą i doświadczeniem scenicznym.

Adam Makowicz urodził się 18 sierpnia 1940 r. w Gnojniku na Zaolziu. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. Artysta swą drogę rozpoczął w krakowskim klubie jazzowym Helicon. Już w latach 60. razem z Tomaszem Stańko powołał do życia grupę Jazz Darings, uznawaną za pierwsze europejskie combo freejazzowe. Przez wiele lat muzycznej aktywności współpracował z najwybitniejszymi polskimi jazzmanami, m.in. Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem czy Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, a także takimi gigantami jazzu jak Sarah Vaughan, Benny Goodman, Herbie Hancock czy Freddie Hubbard.

Repertuar Adama Makowicza obok typowych standardów i utworów jazzowych obejmuje również muzykę klasyczną, w tym interpretacje dzieł Fryderyka Chopina. Jego specjalnością stały się koncerty oraz płyty monograficzne poświęcone wielkim twórcom z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Był wielokrotnie solistą orkiestr i zespołów kameralnych, takich jak National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Polska Filharmonia Kameralna, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chester String Quartet, Amici String Quartet, Kwartet „Wilanów” i wiele innych.

Niezwykły entuzjazm melomanów oraz wysokie oceny recenzentów zyskał jego występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004. Koncert – pojedynek pomiędzy Mistrzem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płycie CD i DVD. Album osiągnął status platynowej płyty.

Polecamy bardzo interesujący podcast o Adamie Makowiczu: https://jazzpress.pl/podcast/mistrzowie-polskiego-jazzu-adam-makowicz-podcast 

Warunki uczestnictwa w kursie dostępne są tutaj.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego do pobrania tutaj.
i o przesłanie go na adres: kursymistrzowskie@palacradziejowice.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decydować będzie Adam Makowicz.

Pytania dotyczące kursu można kierować na adres: kursymistrzowskie@palacradziejowice.pl

Patronat medialny: