Konieczny niebanalnie

Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa łączy nie tylko różne gatunki sztuki, ale także różne gatunki muzyki. Po kilku dniach z muzyką klasyczną na scenie namiotu festiwalowego usłyszeliśmy coś zupełnie innego, acz równie doskonałego: był to wieczór kompozytorski Zygmunta Koniecznego.

Znakomitego kompozytora nie trzeba nikomu chyba przedstawiać. Jego utwory znają wszyscy nawet, jeśli nie wiedzą, że to Zygmunt Konieczny jest ich autorem. Najbardziej kojarzony z Piwnicą pod Baranami muzyk bywa nazywany „wesołym kompozytorem smutnych piosenek”. Komponuje dla filmu, teatru i telewizji. Jego zasługą jest styl Ewy Demarczyk. W czwartkowy wieczór usłyszeliśmy m.in. piosenki: „Karuzele z madonnami”, „Tomaszów”, „Groszki i róże”, „Oczy tej małej” czy „Pocałunki”. Kompozytor był także gościem specjalnym koncertu. Gospodarz wieczoru, Jerzy Kisielewski, przeprowadził wywiad, przypominając liczne anegdoty z życia artysty. Wiele zabawnych historyjek usłyszeliśmy także z ust samego Koniecznego.

Równie wybitni byli wykonawcy czwartkowego koncertu: Agata Zubel, Andrzej Bauer, Janusz Olejniczak oraz Cezary Duchnowski. Wystąpili oni w niezwykłych aranżacjach, które na nowo interpretowały piosenki.

Śpiewająca je Agata Zubel pokazał pełne spektrum swojego głosu, a także możliwości aktorskie: raz śpiewała filuternie, raz dramatycznie, innym razem niezwykle intymnie. Nie udałoby się to bez towarzystwa znakomitych muzyków: Janusza Olejniczaka na fortepianie, wiolonczelisty Andrzeja Bauera oraz Cezarego Duchnowskiego, który odpowiadał za cale instrumentarium elektroniczne. Warta uwagi jest też wspaniała scenografia, którą tworzyła mgła i światło. W takiej atmosferze jeszcze lepiej słuchało się występujących artystów.

Wydaje się, że przy tak znanych utworach, artyści nie mają nic do odkrycia: niezliczone wykonania zinterpretowały muzykę na wszystkie możliwe sposoby. Na radziejowickiej scenie zdarzyło się coś niezwykłego: okazało się, że w genialnych tekstach tkwi potencjał i odkrywają go genialni muzycy. Mamy nadzieję, że dla wszystkich ten wieczór był równie inspirujący.

Default Gallery Type Template

This is the default gallery type template, located in:
/home/info-net/ftp/clean/radziejowice/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_gallery_display/templates/index.php.

If you're seeing this, it's because the gallery type you selected has not provided a template of it's own.